Brexit – realia prowadzenia spółki LTD

0
2472

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powoli staje się faktem i rodzi wiele pytań związanych z jego konsekwencjami. Jakie skutki przyniesie dla nas, Polaków, zwłaszcza tych, którzy mają tam swoje biznesy? Jak założyć firmę w Anglii? Czy założenie spółki LTD będzie bardziej czy mniej opłacalne?

Założenie spółki LTD w UK

Spółkę LTD, czyli Limited, można porównać z polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. To jedna z najkorzystniejszych wersji zakładania własnej firmy. Podobieństwa to posiadanie osobowości prawnej oraz ograniczenie odpowiedzialności udziałowców jedynie do wartości posiadanych przez spółkę akcji. Majątek osobisty właścicieli jest również oddzielony od majątku spółki. Warto zapoznać się też z ochroną podatkową.

Jak założyć firmę w Anglii?

Wymagania dla założenia takiej spółki są niewielkie: kapitał zakładowy wynoszący 1 £ i jedynie jeden członek, będący dyrektorem i udziałowcem. Nie jest wymagane być mieszkańcem czy rezydentem w Anglii, aby zarejestrować spółkę. Trzeba jedynie mieć angielski adres. Wyjątkowo korzystną cechą tej spółki jest zwolnienie z podatku VAT, składek ZUS oraz mniejsze koszty założenia spółki. Nie wymaga się też szczegółów na temat firmy, jedynie ogólne dane.

Pomoc w zakładaniu firmy w Anglii – ochrona podatkowa

Jak założyć firmę w Anglii kiedy całkowicie się na tym nie znasz? Nie musisz zdawać się tylko na siebie. W tym celu zostały stworzone profesjonalne kancelarie pomagające obsługiwać zakładanie firmy w Anglii, oferujące pełną obsługę prawną i księgową, takie jak SEMPERPARATUS. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii, między innymi z ochroną podatkową.

Brexit – potencjalne zagrożenia dla firm zakładanych w Anglii

Wyjście kraju z Unii Europejskiej jest pierwszym takim wydarzeniem, wobec czego trudno przewidzieć wszystkie konsekwencje takiego kroku. Ambasada RP w Londynie informuje, że do czasu ostatecznej decyzji prawa obywateli Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie nie ulegną zmianom. Najistotniejszym skutkiem brexitu jest wyjście Wielkiej Brytanii poza strefę unii celnej oraz wolnego rynku Unii Europejskiej. Wielka Brytania dąży do własnych zasad zarządzania działalnością gospodarczą na obszarze ich kraju, bez brania pod uwagę stanowiska Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Wielka Brytania stale zapewnia, że jej celem jest wsparcie i uproszczenie działalności dla przedsiębiorców, zatem postępowanie, które mogłyby inwestorom z UE skomplikować działalność jest mało realne.
Potwierdzeniem o bezpodstawności tych obaw jest raport organizacji British Polish Chambers of Commerce, która w „Business Brexit Priorities” zapewnia, że niezakładane jest wzmocnienie lub zmiana przepisów prawa w zakresie prowadzenia firm w Wielkiej Brytanii. Brexit to duże przedsięwzięcie i Anglia nie chce stracić na tym pieniędzy ani inwestorów. Twardy Brexit może jednak przynieść trudności w obszarze komplikacji w wymianie towarów, co dla e-commerce stanowi duży problem.

Ograniczenia w dostępie do rynku poza granicami UK

W przypadku braku porozumienia UE i UK, towary handlowe będą podporządkowane zasadom ustalonym przez Światową Organizację Handlu. Brak konkretnych działań może powodować chaos komunikacyjny oraz sytuację kryzysową polskich przedsiębiorstw transportowych – szczególnie mniejszych przewoźników. Co więcej, Brexit odciśnie piętno także na firmy, które bezpośrednio nie handlują z partnerami brytyjskimi, ale wnoszą wkład dla kontrahentów z UE handlującym z Wielką Brytanią. Przedsiębiorcy z jednolitego rynku UE mogą być dotknięci skutkami końcowych decyzji związanych z Brexitem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here