Co bada lekarz medycyny pracy?

0
1602

Każda nowa osoba przystępująca do pracy ma obowiązek przejść przez badania lekarskie. Bez aktualnych badań nie można podjąć pracy. Aby dokonać takich badań, należy udać się do konkretnego specjalisty z tej dziedziny, czyli do lekarza od medycyny pracy. Co bada lekarz medycyny pracy?

Do takiego lekarza najczęściej wysyła przyszły pracodawca (gdyż jest to jego obowiązkiem) na podstawie skierowania na badania. Może skierować pracownika na badanie wstępne, okresowe lub kontrolne. Wszystko zależy od tego czy pracownik rozpoczyna swoją współpracę z daną firmą po raz pierwszy, czy ją kontynuuje czy po prostu odnawia te badania. Pracownik zazwyczaj uzyskuje zaświadczenie na kilka lat, więc należy je systematycznie odnawiać, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Jak udać się do lekarza?

Jak udać się do lekarza?W każdym mieście jest, a przynajmniej powinien być lekarz, który specjalizuje się w badaniach medycyny pracy. Coraz częściej powstają również specjalistyczne zakłady medycyny pracy, skupiające i współpracujące z wieloma lekarzami, gdzie można wykonać szereg kompletnych badań – od okulisty po psychiatrę. W szybkim terminie, od razu przy jednej wizycie. Jest to bardzo ważne, dla osób którym zależy na czasie, ponieważ chcą jak najszybciej rozpocząć nową pracę. Wizyta u takiego lekarza bardzo często nie wymaga rejestracji. Można udać się do prywatnego specjalisty bądź skorzystać z oferty NFZ (tutaj niestety czas oczekiwania na wizytę jest bardzo długi). Wybierając prywatny zakład, możemy być pewni że wszystko odbędzie się szybko i sprawnie. Koszty ponosi przyszły pracodawca, więc należy pamiętać o zabraniu ze sobą rachunku lub faktury wystawionej przez lekarza, następnie okazać pracodawcy, aby otrzymać zwrot poniesionych opłat. Przychodzimy do gabinetu o odpowiedniej godzinie (wcześniej sprawdzamy w jakich dniach i godzinach przyjmuje dany lekarz), ustawiamy się w kolejce, czekamy na rejestrację i swoją kolej.

Co bada lekarz medycyny pracy?

Celem badania jest sprawdzenie zdrowia danej osoby, pod kątem przyszłego wykonywania pracy na danym stanowisku. Lekarz musi sprawdzić czy stan naszego zdrowia w pełni pozwala na wykonywanie danej pracy, jaką chcemy i będziemy w przyszłości wykonywać. Rodzaj i zakres badań jest więc indywidualnie dostosowany do pacjenta. Kierowcy, zawodowi wojskowi i żołnierze, służby ochrony państwa itd przechodzą wiele różnych badań, począwszy od badań wzroku, sprawności fizycznej i psychicznej, badań krwi oraz moczu oraz wiele innych. Natomiast podstawowe badania przez które przejdzie osoba np starająca się o posadę sprzedawcy to standardowo ogólny wywiad na temat zdrowia, przebytych chorób, zażywanych leków, zmierzenie ciśnienia krwi, badania osłuchowe, badania wzroku. Takie badania nie trwają długo i zazwyczaj jest to tylko formalność.

Jak zostać lekarzem medycyny pracy?

A może zastanawiasz się jak zostać lekarzem medycyny pracy? Nie jest to łatwe. Przede wszystkim musimy ukończyć niełatwe studia medyczne. Potem możemy dopiero przystąpić do specjalizacji. I tutaj zaczynają się schody ponieważ istnieją aż trzy sposoby zdobycia specjalizacji dla lekarzy bez specjalizacji oraz tych, którzy swoje kształcenie rozpoczęli w starym systemie.

Lekarze po stażu dyplomowym (bez specjalizacji)

Tacy lekarze muszą przejść specjalizację, która trwa 5 lat. W tym czasie odbywają oni kursy specjalizacyjne oraz tzw. staże kierunkowe. Kształcą się w zakresie medycyny pracy, diagnostyki różnych chorób oraz szczególnych zasad orzekania o predyspozycjach zdrowotnych w danych zawodach. Ważna jest również medycyna i higiena pracy i zdrowie publiczne. Staże kierunkowe obejmują choroby zakaźne, wewnętrzne, choroby płuc i ortopedię. Także higienę pracy czy organizację ochrony zdrowia osób pracujących.

Lekarze ze specjalizacją I stopnia

Lekarze ze specjalizacją I stopniaW tym przypadku specjalizacja trwa znacznie krócej bo jedynie 36 miesięcy. Program nauczania jest posobny jak w przykładzie wyżej. Również znajdziemy tu kursy specjalizacyjne dotyczące medycyny pracy oraz rożnego typu chorób, np chorób płuc czy alergii. Istotne będą również zasady orzekania o tym czy pracownicy mogą być dopuszczeni do danego typu zajęcia. Kursy obejmują także zagadnienia ze zdrowia publicznego oraz medycyny i higieny pracy. Obowiązkowe są także staże kierunkowe w zakresie różnego typu chorób wewnętrznych oraz higieny pracy.

Lekarze ze specjalizacją II stopnia

Podobnie jak powyżej specjalizacja trwa 3 lata czyli 36 miesięcy. Program nauczania jest bardzo zbliżony do poprzednich systemów. Również tutaj niezbędne są kursy specjalizacyjne i staże kierunkowe z takich zagadnień jak choroby wewnętrzne, orzekanie o predyspozycjach zawodowych, medycyna i higiena pracy czy zdrowie publiczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here