Co oznacza syzyfowa praca?

0
632

Często mamy do czynienia z różnymi powiedzeniami. Nie zawsze wiemy co one oznaczają i jakie jest ich źródło. Przywykliśmy do jakiegoś ale jeśli ktoś zapytałby nas o szczegóły możemy złapać się na tym, że sami nie wiemy. Dla przykładu co oznacza syzyfowa praca? Czy aby na pewno znamy znaczenie?

Co oznacza syzyfowa praca?

By odpowiedzieć na to pytanie warto zastanowić się skąd wzięła się ta nazwa. Pochodzi ona z mitologii greckiej. Według niej król Syzyf był bardzo sprytnym władcą. Lubił dobrze się bawić. Zaznawał wiele uciech i radości podczas ziemskiego życia. Cechowało go także gadulstwo. Zdarzało się, że wyjawiał tajemnice bogów z Olimpu lub ich okradał. Potrafił zabrać ich napój i częstować swoich gości na ziemi. Przymykali jednak oni na to oko, był ich ulubieńcem, mieli do niego słabość. Jednak pewnego razy wyjawił bardzo ważny sekret Olimpijczyków. Gdy się o tym dowiedzieli postanowili go srodze ukarać. Miał zostać skazany na śmierć. Sprytny Syzyf, który już doznał wielu uciech, żył w niebiańskiej atmosferze ani myślał się z tym rozstawać. Wpadł na pomysł doskonały. Poprosił żonę by nie pochowała jego ciała, gdy ten umrze. Ona zastosowała się do jego zaleceń.

Teraz Syzyf błąkał się po śmierci udając rozpacz i narzekając na złą żonę

Teraz Syzyf błąkał się po śmierci udając rozpacz i narzekając na złą żonęMówił, że nie chciała wyprawić mu pogrzebu, że zaniedbuje swoje obowiązki a on sam nie może przeprawić się na drugą stronę ponieważ nie dostał nawet monety. Ulitowali się nad nim bogowie i pozwolili mu wrócić z bożkiem śmierci i nakłonić małżonkę do pochówku. Wtedy to związał swojego towarzysza, wtrącił do lochów i żył dalej wśród uciech. Jednak upomniano się o niego wkrótce i pomimo swojego sprytu musiał poddać się śmierci. Jednak i w zaświatach nie czekało go dobre życie. Za swoje liczne przewinienia został skazany na toczenie głazu na górę. Gdy tylko zbliża się do szczytu, ogromny głaz wymyka mu się z rąk spadając znów na sam dół. Syzyf musi rozpoczynać swoją pracę od nowa. Jednak i tym razem historia się powtarza. Musi toczyć głaz przez wieczność.

To jest źródło tego znanego powiedzenia. Co oznacza syzyfowa praca? Nic innego jak pracę bez sensu, bez potrzeby, które efektów nie widać. Pomimo tego iż wkładamy w nią wiele wysiłku, energii to jest ona bezowocna, nieskuteczna i uciążliwa. Możemy ją powtarzać wielokrotnie a i tak nie przyniesie efektów. Jak Syzyf próbuje wtoczyć ciężki głaz a on ciągle spada tak nasza praca pomimo wysiłku nadal nie jest zauważalna. Warto dodać, że jest po prostu skazana na niepowodzenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here