Co powinna zawierać umowa franczyzy?

0
947

Umowa franczyzy zawierana jest pomiędzy dwoma stronami: franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą. Jest to tak zwana umowa nienazwana, zatem nie znajdziemy nigdzie konkretnego jej wzoru. Zapisy umowy mogą być dowolnie negocjowane i regulowane przez strony. Na co w szczególności powinien zwrócić uwagę franczyzobiorca przed podpisaniem umowy franczyzowej?

Wzór umowy

Na początku warto poprosić franczyzodawcę o wzór umowy, którą finalnie mamy podpisać. Dobrze jest mieć nieco więcej czasu na zapoznanie się z konkretnymi jej zapisami, bowiem w przeciwnym razie możemy narazić się na przykre konsekwencje. Przede wszystkim zaznaczmy niezrozumiałe do nas kwestie, które możemy skonsultować z prawnikiem bądź doradcą franczyzowym. Lepiej nie szukać wyjaśnienia pojęć w internecie, ponieważ w konkretnym kontekście mogą one oznaczać zupełnie coś innego. Wzór umowy to jedynie propozycja franczyzodawcy, która powinna móc podlegać negocjacjom. Generalnie franczyzodawca może nie zgodzić się na zmiany w konkretnych zapisach, jednak powinien być otwarty na negocjacje. Po tym również możemy poznać dobrego partnera biznesowego, jakim jest franczyzodawca – otwartość na rozmowę i negocjowanie warunków, nie tylko umowy, ale również lokalu czy zakresu oferowanej pomocy.

Co zawiera umowa franczyzy?

Umowa franczyzy zawiera przede wszystkim dane obu stron. Powinny być one dokładnie opisane już na samym wstępie do zapisów właściwych. Następnie należy określić, jakie są prawa i obowiązki obu stron. Te zapisy są najczęściej przedmiotem negocjacji pomiędzy stronami. Chodzi bowiem o to, w jakim zakresie franczyzodawca pomaga franczyzobiorcy oraz jakie ma z tego korzyści. W umowie musi być również określona kwota, jaką franczyzobiorca ma płacić franczyzodawcy. Może być to konkretna suma bądź wskazany procent od przychodów. Franczyzobiorca poprzez podpisanie umowy powinien zostać zobowiązany do ochrony tajemnicy handlowej oraz znaków i towarów. Zasady nakładania kar umownych oraz ich ewentualna wysokość również powinny być jasno określone w umowie.

Zanim podpiszesz

Największy problem dla franczyzobiorców zwykle stanowi fakt, iż nie istnieje ogólny wzór umowy franczyzy, stąd nie do końca wiedzą oni, czy zapisy umowy są zgodne z prawem oraz potencjalnie dla nich korzystne. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do doradcy franczyzowego bądź przynajmniej poprosić franczyzodawcę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Niestety, podpisanie niekorzystnej dla nas umowy obliguje do wypełniania jej zapisów. Zła jakościowo umowa franczyzy to stosunkowo częsty problem, z jakim borykają się prawnicy. Warto także mieć na uwadze, że umowa franczyzy powinna być stosunkowo elastyczna w zależności od potrzeb obu stron. Franczyzodawca nie może zatem twierdzić, że wszystkim franczyzobiorcom proponuje dokładnie te same warunki, dlatego umowa nie podlega negocjacjom w żadnym punkcie. Franczyzobiorca ma możliwość wycofania się ze wszelkich ustaleń do momentu podpisania umowy franczyzy. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie https://umowafranczyzy.pl/ – sprawdź więcej o umowie franczyzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here