Co to jest stanowisko pracy

0
304

To, co pewne, to że kiedy jest się młodym i wchodzi się na rynek pracy, należy zapoznać się z podstawowymi, a tymi bardziej zaawansowanymi pojęciami z zakresu zarządzania. Pomoże to nie być w tej dziedzinie jak pijane dziecko we mgle. Nie chodzi o to, że koniecznie trzeba pójść na studia z zarządzania albo okopywać się podręcznikami oraz czasopismami z tej dziedziny. Po prostu trochę wiedzy nie zaszkodzi. Chodzi o podstawowe terminy. Jednym z nich jest pojęcie stanowiska pracy. Co to jest stanowisko pracy?

Co to jest stanowisko pracy?

co to jest stanowisko pracyJak zostało powiedziane, to termin podstawowy w zarządzaniu, a konkretnie mówiąc, to miejsce, gdzie dany pracownik lub grupa pracowników pod kierownictwem wykonuje zlecone zadania. Jest to bazowe miejsce w strukturze firmy, samodzielne i niepodzielne, które składa się na całość funkcjonowania firmy czy instytucji. Im więcej hierarchii w organizacji, tym miejsce pracy odgrywa większą rolę. Powinno ono być dostosowane do warunków pracownika, np. jeśli ten jest niepełnosprawny. Do stanowiska pracy zaliczają się także urządzenia i narzędzia, które wykorzystuje pracownik do wytworzenia produktu. Oczywiście równie ważne albo i ważniejsze są jest doświadczenia i umiejętności, które też zaliczają się do zakresu pojęcia „stanowisko pracy”.

Przykład stanowiska pracy

Przykładem stanowiska pracy jest miejsce dla pomocy technicznej w wielkiej firmie, gdzie dana osoba ma do dyspozycji komputer oraz rzecz oczywista telefon, a ponadto posiada chęć rozwiązywania przedstawionych przez klientów problemów ze sprzętem oraz uzdolnienia techniczne, analityczny umysł. Istnieje kilka takich stanowisk, a nad nimi kierownik, a poza tym więcej takich grup i mamy zachowaną strukturę organizacyjną. Stanowisko pracy ma tutaj tak szeregowy pracownik, tzn. każdy z nich, jak i kierownicy. Tak naprawdę stanowisko pracy wyznacza to, jakie zadania stoją do spełnienia poszczególnym pracownikom. Bez tego byłby chaos, nikt nie wiedziałby, jakie są jego obowiązki. Czyli można powiedzieć, że znajomość swego miejsca ułatwia pracę.

Jak widać jest to dość prosty termin i każdy intuicyjnie powinien go rozumieć. Na koniec trzeba dodać, że warto dbać o swoje stanowisko pracy, dawać z siebie jak najwięcej, by wokół panował porządek i w ten sposób praca stała się prostsza i wydajniejsza. Kto wie, ile przepracujemy w danej firmie, dlatego już od początku powinno dbać się o sumienne wykonywanie obowiązków i poprawne relacje tak z personelem pracowniczym, jak i z klientami.

Jak aplikować na dane stanowisko pracy?

Poszukiwanie pracy nie jest zadaniem prostym, tym bardziej jeśli zależy nam na konkretnym stanowisku pracy. Wówczas musimy spełnić ściśle określone kryteria. Jak poszukiwać pracy na dane stanowisko? Zajrzyj w pierwszej kolejności na portale ogłoszeniowe. Tutaj jest oczywiście możliwość posortowania ofert prawy według branży, czy też zawodów. Dzięki temu będziesz mógł przeglądać konkretne oferty, które cię interesują. Możliwości jest naprawdę wiele. Zamiast jednak przetrząsać całość ofert, można skupić się tylko na tych, które tak naprawdę nas interesują.

co to jest stanowisko pracyKiedy już znajdziemy odpowiednią ofertę, to powinniśmy wysłać na wskazany adres mailowy swoje CV. Co powinno zawierać dobrze napisane CV? Przede wszystkim musimy w nim zamieścić szczegółowe informacje na temat dotychczasowego przebiegu naszej kariery zawodowej. Oczywiście powinniśmy również zamieścić informacje o naszym wykształceniu. Naturalnie warto również wspomnieć o naszych zainteresowaniach, a także o formach zaangażowania społecznego. Takie informacje mogą być również ważne dla potencjalnego pracodawcy.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli twoje CV zdobędzie uznanie w oczach pracodawcy, to wówczas otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jak dobrze na niej wypaść? Jak zainteresować pracodawcę swoją osobą? Przede wszystkim powinniśmy się odpowiednio ubrać. Garnitur, czy też elegancka garsonka to raczej podstawa. Oczywiście powinniśmy również spokojne i merytorycznie odpowiadać na zadawane pytania. Przygotuj się na to, że pracodawca będzie się dopytywał o twoje dotychczasowe miejsca pracy. Dlatego też niektóre pytania mogą być dla ciebie niewygodne, jak choćby pytania o przyczyny rozstania z poprzednim pracodawcą.

Musisz jednak odpowiadać swobodnie i zgodnie z prawdą. Warto abyś miał pojęcie o stanowisku pracy, na które aplikujesz. Znajomość branży i zasad nią rządzących pozwoli na zyskanie w oczach pracodawcy. Jak więc widać rozmowa kwalifikacyjna nie jest straszna, o ile się do niej odpowiednio przygotujemy. Warto wiec zawczasu znaleźć podstawowe choćby informacje o firmie, a także znajomość się ze specyfiką danego sektora gospodarki. Ta wiedza przyda ci się również, gdy już podejmiesz się pracy na danym stanowisku pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here