Czym jest zasuwa wodociągowa?

0
903

Zasuwa wodociągowa to urządzenie zapewniające prawidłowe działanie sieci wodociągowej. Może być ona używana zarówno w instalacjach nadziemnych, jak i podziemnych. Umożliwia ona otwarcie lub zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Zasuwy wodociągowe są również stosowane do ograniczenia i dławienia przepływów, dzięki czemu każda sieć wodociągowa prawidłowo funkcjonuje.

Jak zbudowana jest zasuwa wodociągowa?

Zasuwa wodociągowa klinowa wykonana jest z żeliwa sferoidalnego oraz staliwa. Materiał końcowy zależy od wysokości ciśnienia, które musi ona znosić w sieci wodociągowej. Zasuwa wodociągowa dostępna jest w średnicach od DN 40 do DN 1000. Zakres temperatur, w jakich może być stosowana zasuwa, wynosi od -20°C do +60°C (gaz) do max. 110°C (woda). Większość zasuw wodociągowych posiada też wrzeciona łożyskowane, które zostały wykonane przy pomocy nisko tarciowych podkładek tworzywowych. Są one też ocynkowane i zabezpieczone masą zalewową. Wszystkie materiały używane do produkcji zasuw wodociągowych posiadają zgodność z polskimi oraz europejskimi normami jakości.

Inne materiały wykorzystywane do produkcji zasuw wodociągowych to:

  • stal nierdzewna,
  • mosiądz,
  • guma NBR lub EPDM.

Jaką zasuwę wodociągową wybrać?

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości zasuwie wodociągowej przeznaczonej do kontaktu z wodą pitną, należy postawić na znanego producenta. Tylko wtedy będziemy mogli być pewni, że sieć wodociągowa dobrze funkcjonuje i nie ma żadnych usterek. Bardzo dobre produkty oferuje zakład produkcji armatury wodociągowej ANWOD. Oferowana przez firmę zasuwa z klinem gumowym z gwintem cieszy się bardzo dużym uznaniem na rynku. Jest ona montowana na sieciach wodociągowych do bezpośredniej zabudowy w ziemi, komorach i studzienkach. Sprawdzi się ona idealnie zarówno w instalacjach nadziemnych, jak i podziemnych. Zasuwa wodociągowa firmy ANWOD jest zabezpieczona antykorozyjnie poprzez zastosowanie farby proszkowej. Posiada ona atest higieniczny BK/W/0286/01/2018, który świadczy o spełnionej normie jakości.

Tekst przygotowany przy współpracy z ANWOD Zakład Produkcji Armatury Wodociągowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here