Dlaczego nauka programowania jest ciekawa dla malucha?

0
1058

W niektórych z nas istnieje nadal przekonanie, że kształcenie dziecka w obszarach IT, głównie programowania to rozdział dla starszych dzieciaków, które powoli rozbudzają w sobie takie, a nie inne pasje. Mówiąc o maluchach w wieku wczesnoszkolnym, wydaje nam się, że tego typu zajęcia pozaszkolne są dla nich za trudne, nudne i po prostu niezrozumiałe. Tymczasem okazuje się, że tego typu aktywności, odpowiednio dobrane przez pedagogów i psychologów, potrafią być doskonałym uzupełnieniem rozwoju malucha, jednocześnie dając podstawy do przyszłego kształcenia się już w bardziej „dorosłych” aspektach.

Nauka programowania to zabawa.

Programowanie dla dzieci to przede wszystkim szereg zabaw powiązanych z poznawaniem otaczającego nas świata. Zanim dziecko pozna zasady tworzenia algorytmów, działania praw fizyki i matematyki, musi najpierw zrozumieć, czym są one w praktyce. A praktyka w przypadku tego typu nauki, to nic innego jak interakcja z otaczającym światem i rówieśnikami.

W komunikacji siła.

Maluch uczęszczający na warsztaty programowania dla dzieci (np. do szkoły programowania dla dzieci i młodzieży Zaprogramowani.com) uczy się na nich komunikacji. Odpowiednie wyrażanie potrzeb, ubranie ich w słowa i komendy, a także zrozumienie ich płynących ze strony innych, to stałe aspekty zajęć dla dzieciaków. Zabawy w układanie zbiorów i podzbiorów, wykonywanie poleceń nauczyciela i innych członków grupy; tworzenie za pomocą odpowiednich ciągów zadań prostych algorytmów mających na przykład pokierować nauczycielem, to świetna zabawa, jak i wstęp do przyszłej nauki programowania.

Praca w zespole.

W myśl zasady nauki poprzez system Design Thinking dzieci otrzymują lekcję tego, co będzie im potrzebne w przyszłym życiu zawodowym. Nabywają umiejętności pracy w zespole, jak i dostają solidną porcję nauki kreatywnego myślenia. Stawianie grupy równolatków przed problemem i próba ujednolicenia ich pomysłów na jego rozwiązanie tak, aby dążyły do wspólnego celu, jest świetną lekcją pracy z innymi. Są to nie tylko podstawy programowania dla dzieci, ale i wstęp do każdej dziedziny dzisiejszego życia w społeczeństwie.

Czy to wszystko interesuje malucha?

Jasne. Nauka programowania dla dzieci, głównie tych najmłodszych, prowadzona w formie tego typu zajęć i lekcji, to świetna zabawa, doskonale i mądrze spędzony czas i nabywanie umiejętności, które prędzej czy później i tak będzie musiało przyswoić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here