Kiedy nie płacimy funduszu pracy?

0
346

Obciążenia finansowe o charakterze podatkowym i związane z odprowadzaniem składek ZUS do odpowiednich organów urzędowych to pięta achillesowa każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i branży. Niestety, każdy kto prowadzi własną działalność zarobkową i generuje obroty finansowe, zdaje sobie sprawę, że jest to nieuniknione. Składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy należy odprowadzać we właściwej wysokości i w danym terminie. Wiedza, jak i kiedy to robić, to podstawa prowadzenia działalności w sposób zgodny z prawem.

Wszelkie prawne uregulowania i wymogi dotyczące samozatrudnienia zasadniczo różnią od wymogów dotyczących przedsiębiorstw zatrudniających pracowników, jako że składki odprowadzane są jedynie za właściciela firmy. Nie znaczy to jednak, że łatwiej im sprostać. Przedsiębiorca prowadzący duży zakład pracy ma na swoich usługach odpowiednie jednostki księgowe i prawne, i to na ich barki zleca troskę, by przekazywanie zobowiązań finansowych odbywało się w sposób prawidłowy.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy rejestrujemy jednoosobową działalność

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy rejestrujemy jednoosobową działalnośćZwykle opieramy się na opinii, że przekazanie spraw księgowych w ręce biura rachunkowego jest nieopłacalne. Najczęściej bywa tak, że przedsiębiorca sam zdobywa wiedzę, jakie składki zusowskie i w jakiej wysokości ma odprowadzać, analizuje i wybiera najlepszy jego zdaniem system odprowadzania podatku, szuka programu księgowego i co za tym idzie poświęca mnóstwo swojego czasu na zadbanie o prawidłowe regulowanie należności swojej firmy wobec państwa. Sam odpowiada za swoje ewentualne przeoczenia w tej kwestii. A to wszystko w warunkach ciągle zmieniających się regulacji prawnych.

Kiedy nie płacimy funduszu pracy?

Z kolei doświadczona księgowa nie musi od nowa zapoznawać się z przepisami dotyczącymi danej formy prowadzenia działalności. Zwykle dysponuje sprawdzonym programem księgowym i sprawnie porusza się w zawiłościach regulacji dotyczących zobowiązań zusowskich i podatkowych oraz zagadnień z kodeksu pracy. Wie kiedy i jak zgodnie z prawem można uniknąć niektórych zobowiązań. Zna sytuacje, kiedy nie płacimy funduszu pracy czy jesteśmy zwolnieni z odprowadzania podatku VAT. Będzie też w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości, np. przy zmianie formy naszej działalności na spółkę cywilną.

Niewątpliwie warto więc rozważyć skorzystanie z usług specjalisty. Z dużym prawdopodobieństwem kwota wydana na tego rodzaju usługi w dłuższym okresie zwróci ci się z nawiązką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here