Kiedy potrzebny jest notariusz?

0
1680

Są sprawy, których nie załatwi się bez pieczęci notarialnej, którą powinny być opatrzone niektóre dokumenty. To m.in. akt sprzedaży i kupna nieruchomości lub testament. Poświadczenie rejenta wymagane jest również w przypadku sporządzania kopii dokumentów. Kiedy trzeba odwiedzić kancelarię notarialną?

1. Akt notarialny

Najczęściej notariusz jest potrzebny do sporządzenia aktu notarialnego. Dokument jest niezbędny w przypadku sprzedaży oraz kupna domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Potrzebują go również osoby, które chcą nieruchomość komuś podarować. Jest niezbędny także w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba spisania intercyzy lub wprowadzenia rozdzielności majątkowej między małżonkami.Kancelaria notarialna jest miejscem, które warto odwiedzić w przypadku spisania testamentu. Przemawiają za tym dwa powody. Pierwszym z nich jest poświadczenie rejenta, które uwiarygadnia dokument. Drugi to pewność, że testamentu nie zniszczą osoby trzecie. Jego oryginał zostaje bowiem w kancelarii. Tu można również odwołać wcześniejszy zapis i rozporządzić majątkiem na nowo.W kancelarii notarialnej można również poświadczyć, że podpis pod dokumentem został złożony własnoręcznie oraz uzyskać poświadczenie zgodności odpisu lub wyciągu z oryginalnym dokumentem.

2. Co zabrać do notariusza?

Planując wizytę w kancelarii notarialnej warto przygotować dokumenty, które będą potrzebne przy załatwianiu sprawy. Pozwoli to uniknąć straty czasu potrzebnego na ich uzupełnianie. Konsekwencją takiego nieprzygotowania może być nawet konieczność umówienia się na inny termin.Bez względu na cel wizyty, potrzebny będzie dowód tożsamości. Przy przekazywaniu lub sprzedaży nieruchomości koniecznie trzeba zabrać ze sobą do kancelarii akt jej własności, a odpis aktu małżeństwa jeśli spisana ma zostać intercyza.

3. Co z reklamacją?

Usługa notarialna, podobnie jak każda inna, może nie odpowiadać oczekiwaniom klienta. Z obsługi lub efektów pracy rejenta można być niezadowolonym z różnych powodów. Co zrobić w takiej sytuacji?Warto wiedzieć, że notariusz odpowiada za swoją pracę przed radą notarialną. Ona prowadzi m.in. postępowania dyscyplinarne i może nałożyć karę, jeśli stwierdzone zostaną uchybienia. Konsekwencją może być nagana, kara pieniężna, a nawet pozbawienie prawa do dalszego prowadzenia kancelarii.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here