Kilka słów o ubezpieczeniach

0
454

Z ubezpieczeniami ma do czynienia każdy. Ich historia sięga starożytności, gdzie zrzeszano się w celu wspólnego ponoszenia ryzyka, najczęściej w przypadku działalności handlowej, transportowej czy rzemiosła. W Polsce historia ubezpieczeń zaczyna się w XVI wieku, gdzie tworzyły się pierwsze zorganizowane twory w celu udzielania pomocy pogorzelcom np. w wyniku pożaru. Przez setki lat kwestia ubezpieczeń ewoluowała – dziś jest to wielki system, w którym można ubezpieczyć wszystko.

Czym jest ubezpieczenie?

Jest to umowa między ubezpieczycielem a ubezpieczającym się, na podstawie której w przypadku zaistnienia ryzyka, ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę o ustalonej wartości. Może być to z funduszu, który się zbiera po składce ubezpieczających się. Ryzyko występuje w życiu każdego z nas, nawet jeśli jesteśmy z natury spokojnymi i uważnymi osobami. Nie mamy wpływu na innych oraz na czynniki takie jak: choroba, śmierć, wypadek czy katastrofy naturalne. Ryzyko mierzone jest prawdopodobieństwem, istnieje jednak wiele definicji tego pojęcia, gdyż nie jest to nic jednorodnego. W niektórych ubezpieczenie ryzyko występuje zawsze np. śmierć, jest to jednak kwestia czasu (może być oddalone w czasie lub bliższe). Istnieje wiele klasyfikacji ubezpieczeń. Przede wszystkim najprostszym podziałem będzie to na obowiązkowe i dobrowolne. Innym podziałem jest ten na społeczne i gospodarcze.

Ubezpieczenia społeczne

Pod tę kategorię podlega każdy Polak, ponieważ są powszechne i obowiązkowe. Wyróżniamy: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. W zależności od rodzaju umowy w pracy, którą podejmujemy, są opłacane składki na te ubezpieczenia. Wszystkie ubezpieczenia społeczne obejmuje umowa o pracę. W dalszej kolejności są umowa zlecenie oraz własna działalność (w tym przypadku jest dobrowolne chorobowe). Najmniej korzystna jest umowa o dzieło (w jej ramach nie ma żadnych ubezpieczeń społecznych). Wypłaty w ramach tej kategorii są wypłacane w zależności od okoliczności, krótko, długo terminowo lub dożywotnio. 

Ubezpieczenia gospodarcze

Obejmują polisy, jakie są oferowane przez ubezpieczycieli. Dzielą się na majątkowe i osobowe. W przypadku majątkowych, możemy ubezpieczyć wszystko, co ma jakąś wartość np. samochód, dom, mieszkanie, ale także mamy możliwość wykupienia OC. OC w przypadku posiadania samochodu, a także w przypadku niektórych zawodów jest obowiązkowe. Z kolei ubezpieczenia osobowe to inaczej takie, w których zabezpieczamy swoje zdrowie czy życie od następstw na przykład nieprzewidzianych przypadków. 

Jak wybrać najlepszego ubezpieczyciela?

Przede wszystkim warto skorzystać z porównywarki lub kalkulatora. Warto dokładnie czytać postanowienia polisy, aby nie być zaskoczonym w przypadku, gdy będziemy chcieli z umowy skorzystać i ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że prowadzenie firmy oferującej tego typu usługi, wymaga posiadania stosownych zezwoleń, wiarygodność podmiotu musi zostać potwierdzona. Warto więc korzystać z dużych firm na rynku, aby nie paść ofiarą oszustwa. Przykładową stroną, gdzie możemy zapoznać się z ofertą jest http://ubezpieczeniagrabowski.pl/. Podstawowym dokumentem, który mówi o warunkach jest OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Jest to obowiązek firmy, aby dać klientowi taki dokument. W nim znajdziemy m.in. kto jest ubezpieczony i na jaki okres czasu, szczegóły dotyczące tego, co obejmuje ubezpieczenie i na jakim obszarze, zdarzenia lub warunki, za które nie przysługuje odszkodowanie, definicje najważniejszych pojęć. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem dokładnie przeanalizować OWU.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here