Kominek w domu

0
309

Po pierwsze, zawsze dokładnie sprawdź, czy gaśnica, czujnik dymu i czujnik tlenku węgla są sprawne (sprawdź też baterie!). Usuń wszystko, co łatwopalne w odległości trzech stóp od kominka na wypadek, gdyby z paleniska wydostały się zabłąkane iskry, a także użyj ekranu kominka. Ważne jest, by mieć dobre drzwi kominkowe na wymiar, ze względu na to, że drzwiczki do kominków pełnią ważną rolę jeżeli chodzi o bezpieczeństwo domowników.

Często wybierany jest producent drzwiczek kominkowych ignif.com, ze względu na wysokiej jakości asortyment. Upewnij się, że przewód kominowy nie jest zablokowany przez przeszkody, takie jak gniazdo zwierzęcia, zwłaszcza jeśli używasz kominka po raz pierwszy. Zbierz podpałkę w różnych rozmiarach (mały, średni i duży), aby uzyskać odpowiednią technikę rozpalania ognia, opisaną poniżej.

Aby wydzielać mniej dymu i sadzy, upewnij się, że drewno jest suche, dobrze sezonowane i rozłupane co najmniej sześć miesięcy temu. Do ognia możesz wybrać drewno liściaste lub iglaste; podczas gdy drewno liściaste, takie jak dąb lub klon, pali się dłużej i wytwarza dłużej utrzymujące się ciepło, drewno iglaste, takie jak cedr lub sosna, łatwiej rozpala ogień, ponieważ szybko się zapala. Czegokolwiek nie używasz, może wrócić do stojaka na drewno opałowe, najlepiej przechowywać na zewnątrz w podwyższonym i zadaszonym miejscu. Klapa to ruchoma płyta wewnątrz komina. Po otwarciu umożliwia bezpieczne przemieszczanie się dymu i popiołu w górę komina. Jeśli jednak rozpalisz ogień z zamkniętą przepustnicą, dym nie będzie miał drogi ucieczki i wróci do domu.

W razie potrzeby wyreguluj klapę za pomocą uchwytu znajdującego się wewnątrz komina. Porusza się od przodu do tyłu, od lewej do prawej lub zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Upewnij się, że otworzyłeś go prawidłowo, wsuwając głowę do przewodu kominowego i patrząc w górę, w razie potrzeby używając latarki. Powinieneś widzieć kanał spalinowy bez żadnych przeszkód, jeśli klapa jest otwarta; zamknięty amortyzator całkowicie zasłoni widok. Teraz zmierz temperaturę. Jeśli poczujesz przypływ zimnego powietrza (co zwykle występuje, gdy komin jest zbudowany na zewnątrz domu), musisz zalać komin – aby dodać słowa, musisz go wstępnie podgrzać. W przeciwnym razie zimny przeciąg może spowodować wdmuchanie dymu do pomieszczenia. Zapal rolkę gazety i przyłóż ją do otwartej przepustnicy, aby wpuścić ciepłe powietrze do komina. Po kilku minutach przeciąg powinien się odwrócić, przygotowując kominek do akcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here