Płyty PCW profilowane i poliwęglan profilowany – czy można używać ich zamiennie?

0
493

Osoba niemająca specjalistycznej wiedzy o tworzywach sztucznych z pewnością miałaby problem z różnieniem obu materiałów. Zarówno bowiem poliwęglan profilowany, jak i płyty PCW profilowane to często stosowane zamienniki szkła, o dużej przepuszczalności światła, a także podobnej falistej lub trapezowej strukturze. Wiele osób sądzi więc, że mają dokładnie takie same zastosowania. Czy faktycznie tak jest?

Płyty PCW profilowane vs. poliwęglan profilowany – przepuszczalność światła

Porównanie zaczniemy od kwestii przepuszczalności światła. Dla wielu osób bywa ona kluczowa, kiedy chcą w danej konstrukcji zastąpić czymś szkło. Wariant bezbarwny obu rodzajów płyt przepuszcza światło w wysokim stopniu – ok. 85% dla PCW i do 90% dla poliwęglanu. W przypadku drugiego tworzywa znaczenie ma grubość płyty, przy PCW taka zależność nie występuje.

Pojedynek na wytrzymałość

Każdy raczej zdaję sobie sprawę, że zarówno poliwęglan profilowany, jak i plyty PCW profilowane będą trwalsze niż szkło. Czy jednak ich trwałość jest identyczna? Okazuje się, że niezupełnie. Poliwęglan jest bowiem o wiele bardziej odporny na uderzenia niż PCW. Należy wziąć to pod uwagę, jeśli tworzona konstrukcja może być mocno narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Cena i łatwość w obróbce

Koszty obu materiałów będą różnić się w zależności o producenta. Co do zasady jednak poliwęglan jest trochę droższy. Co do drugiej kwestii, z obróbką obu płyt powinniśmy poradzić sobie samodzielnie. Ponieważ jednak poliwęglan jest bardziej wytrzymały, trzeba będzie włożyć w to nieco więcej wysiłku niż przy PCW.

Do czego stosować poliwęglan profilowany, a do czego płyty PCW profilowane?

Oba rodzaje płyt mają mnóstwo zastosowań. Najważniejsze z nich to różnego rodzaju zadaszenia. Można spotkać je m.in. na wiatach przystankowych, pomieszczeniach gospodarczych lub jako zabudowania balkonów. Czy można więc stwierdzić, że nie ma znaczenia, jakiego rodzaju tworzywa użyjemy? Z pewnością zarówno poliwęglan profilowany, jak i profilowane PCW świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju przeszkleniach. Jeżeli jednak zależy nam w szczególny sposób na poszczególnych cechach, np. chcemy sami obrabiać dany materiał, wtedy polecamy wziąć pod uwagę konkretne parametry. Być może warto też postawić na poliwęglan w przypadku konstrukcji przydomowych, z PCW korzystać zaś do pomieszczeń gospodarczych. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz również poprosić o poradę producenta tworzyw sztucznych. Z pewnością doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here