Kiedy powiedzieć o ciąży w pracy?

0
1121

Ciąża do piękny okres dla kobiety. Ale niestety, jeśli chodzi o stosunki pracownicze, ciężarna pracownica może bać się powiedzieć swojemu szefowi o tym, że spodziewa się dziecka i bardzo długo zwleka z tym kiedy powiedzieć o ciąży w pracy. Zwłaszcza jeśli pracuje od niedawna i boi się reakcji swojego przełożonego. Kobiety, które ogłaszają swojemu pracodawcy, że są w ciąży, mogą zostać zwolnione, gdy nie są zatrudnione na etacie. A takie, które mają umowę o pracę, są bardzo często pomijane podczas wypłacania premii, awansu. Często nawet degraduje się je i uważa, że skoro za jakiś czas będą na urlopie macierzyńskim, to warto na jej stanowisko przygotować innego pracownika. To tylko niektóre z bolączek kobiet ciężarnych, które zastanawiają się, kiedy powiedzieć o ciąży w pracy. A co na to mówią przepisy?

Kiedy powiedzieć o ciąży w pracy?

Kiedy powiedzieć o ciąży w pracy?Prawo szczególnie chroni kobiety w ciąży. Nie pozwala na ich gorsze traktowanie czy udawanie przez pracodawców, że ich stan nie jest odmienny od reszty pracownic. Dlatego warto nie zastanawiać się zbyt długo nad tym, kiedy powiedzieć o ciąży w pracy. Pracownica wraz z poinformowaniem swojego pracodawcy o swoim odmiennym stanie powinna wręczyć mu zaświadczenie lekarskie o ciąży. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia pracownicy i pracodawcy – pracodawca winien zlecać pracownicy lżejsze prace i nie pozwalać, by praca była dla niej uciążliwa. Takie zachowanie jest też fair w stosunku do pracodawcy – będzie mógł lepiej zorganizować pracę w zakładzie pracy, organizując zastępstwo, rozdzielając obowiązki czy zatrudniając praktykanta lub stażystę do pomocy ciężarnej pracownicy. Tak więc widzimy, że warto się przemóc i w porę zdecydować się na to, kiedy powiedzieć o ciąży w pracy, by zarówno praca świadczona przez pracownicę w ciąży była dla niej lżejsza oraz pracodawca miał czas, by na nowo zorganizować wykonywane przez ciężarną pracownicę obowiązki w jego zakładzie pracy.

Ponadto poinformowanie szefa o ciąży będzie chroniło pracownicę przed rozwiązaniem stosunku pracy. W przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę lub pracownicę w ciąży z zachowaniem okresu wypowiedzenia, lub za porozumieniem stron, jest możliwe przywrócenie pracownicy w ciąży do pracy – niezależnie od tego, która ze stron wniosła o zakończenie stosunku pracy. Wówczas strony powołują się na błąd co do tego, że nie wiedziały o ciąży pracownicy. Jeśli jednak pracownica ukryła ten fakt przed pracodawcą lub rozwiązanie umowy nastąpiło z jej winy, ochrona nie obowiązuje. Podsumowując, to kiedy powiedzieć o ciąży w pracy będzie istotne również dla skutku zakończenia stosunku pracy w określonych przez prawo przypadkach.

Praca a ciąża. Jakie masz prawa?

Praca a ciąża. Jakie masz prawa?Jak się okazuje ciężarna kobieta posiada w pracy wiele przywilejów. Warto je wszystkie znać i wiedzieć na co pozwala nam prawo. Jeśli na przykład chodzi o czas pracy przy komputerze to w przypadku kobiet w ciąży jeszcze niedawno wynosił on maksymalnie 4 godziny w ciągu doby. Obecnie jednak przepisy się nieco i zmieniły i teraz w ciągu godziny taka praca może maksymalnie wynosić 45 minut. Oznacza to nie mniej nie więcej niż to, że w każdej godzinie pracy przysługuje 15 minut przerwy. Jeśli przeliczymy to na pełny, ośmiogodzinny dzień pracy to sumując czas pracy wyjdzie nam okres 6 godzin. Zmieniły się również przepisy dotyczące pracy na stojąco. Wedle starych przepisów kobieta w ciąży mogła maksymalnie pracować w pozycji stojącej przez trzy godziny w ciągu doby. Obecnie przepisy zmieniono. Teraz zabronione jest wykonywanie takiej pracy dłużej niż 15 minut jednym ciągiem. Po tym czasie wymagana jest przerwa, która również powinna trwać 15 minut.

Poza tym kobieta w ciąży nie może pracować w godzinach nocnych. Nie może także podnosić ciężkich przedmiotów. ich waga jest jasno określona i wynosi 3 kg podczas pracy stałej oraz 5 kg w przypadku pracy dorywczej. Niedozwolona jest również praca w godzinach nadliczbowych. Maksimum to 8 godzin dziennie. Kobieta w ciąży nie może być także oddelegowana do pracy w innym miejscu niż to gdzie zwykle pracowała. I co najważniejsze, pracodawca nie ma prawa pod żadnym pozorem zwolnić kobiety w ciąży. Stosuje się wobec niech ochronę.

Zwolnienie lekarskie a ciąża

Oczywiście kobiecie w ciąży przysługuje także zwolnienie lekarskie. Jeśli kobieta nie czuje się na siłach aby w czasie ciąży pracować może i powinna skorzystać z tej opcji. Pierwszy miesiąc zwolnienia opłacany jest przez pracodawce, kolejne dni już przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podczas całego okresu zwolnienia kobiecie w ciąży przysługuje 100% wysokości wynagrodzenia zapisanego w umowie o pracę.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here