Praca dorywcza

3
2372

Praca dorywcza to inaczej praca dodatkowa. Takim zajęciem mogą wesprzeć swój budżet osoby, które są zmuszone swoją sytuacją ekonomiczną do podejmowania dodatkowej pracy. Praca dorywcza często podejmowana jest sezonowo albo w weekendy. Zawody, które obejmują ten rodzaj pracy są w nieograniczonej ilości. Nie brakuje również na ryku pracy ofert podobnych zatrudnień. Taki rodzaj pracy to przeważnie zajęcia na pół etatu i niezobowiązujące umową o pracę. Praca dodatkowa ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych należą niezobowiązujące warunki pracy i możliwości zerwania umowy w każdej chwili w razie niezadowolenia stron. A minusy uaktywniają się wówczas, kiedy zatrudniona osoba chciałaby korzystać ze wszystkich świadczeń związanych z umową o pracę i stałym zatrudnieniem, a w tym przypadku nie jest to możliwe.

Praca dorywcza – jakie są możliwości?

Prace dodatkowe to przeważnie zajęcia związane z opieką nad osobami chorymi, starszymi albo dziećmi. To najróżniejsze zajęcia w postaci gotowania, sprzątania czy obsługiwania imprez okolicznościowych, gdzie osoba zatrudniona przybywa tylko w razie potrzeby. Jest to również praca sezonowa w przypadku obsługiwania klientów parków wodnych czy też innych miejsc rekreacji, kiedy w sezonie brakuje stale zatrudnionych pracowników. Prace dorywcze często podejmowane są przez osoby pozostające na emeryturze, ale również przez osoby niepełnoletnie, które pragną dorobić sobie na wakacjach. Dlatego tak wiele takich osób spotkać można w sezonie w sadach, gdzie zbierane są owoce od wiosny do późnej jesieni. Praca dorywcza nie jest zajęciem stałym, są to krótkotrwałe okresy, kiedy pracodawca potrzebuje dodatkowej siły roboczej i zleca pracownikowi zajęcia tylko w tym jednym momencie.

Wady i zalety pracy dorywczej

Nie można więc na tego rodzaju zajęciach budować stabilnej przyszłości, jednak jest to dobry sposób na podniesienie swojej stopy życiowej w razie takiej potrzeby. Prace dorywcze od zawsze były pożądane w wielu ludzkich sytuacjach życiowych. Takie krótkotrwałe, ale jednak przychodowe zajęcie pozwala przetrwać chwile kryzysu finansowego i dotrwać do momentu, kiedy sytuacja ta się znormalizuje. Prace dodatkowe dość często znajdują się tam, gdzie potrzebna jest pomoc w sprzątaniu domów albo innych obiektów. Hal produkcyjnych, handlowych albo pomieszczeń biurowych. Czasami praca dodatkowa staje się długoterminowa i osoba przyjęta na stanowisko o takim charakterze pracuje przez dłuższy czas. Zatem wszystko zależy od okoliczności i warunków, jakie oferuje pracodawca.

Praca dorywcza to ogromna ilość miejsc zatrudnienia. Nietrudno o takie dodatkowe zajęcie jeżeli jest taka życiowa potrzeba. Rynek pracy przesycony jest podobnymi ofertami pracy, które podjąć można natychmiast. Nie dają one stabilności i poczucia bezpieczeństwa, ale pozwalają na złapanie równowagi w krytycznych momentach życia. Praca dodatkowa to sposób na przetrwanie w chwilach finansowego kryzysu.Możliwość wyhamowania w najtrudniejszym momencie i zorganizowania się na nowo. Zajęcia dorywcze to przeważnie zastępstwa pracowników przebywających na urlopach albo zwolnieniach lekarskich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Następny artykułW co zainwestować 5000?

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here