Praca na etat czy własna działalność

0
1837

Często mamy do wyboru pracę na etat albo założenie własnej działalności. Wydawać by się mogło, że z punktu widzenia pracownika etat jest bardziej korzystny, ale nie zawsze. Dużo zależy od branży.

Plusy i minusy własnej firmy

Jak w każdej sprawie tak i tu są plusy i minusy zarówno jednej jak i drugiej opcji. Z tym, że w przypadku prowadzenia działalności mamy możliwość osiągnięcia lepszych wyników finansowych. Za to w przypadku etatu nie musimy się niczym praktycznie przejmować.

Firma to więcej załatwiania

Niestety, ale prowadząc firmę musimy też mieć na względzie, że poza pracą wymagać będzie też od nas dużo więcej spraw do załatwiania. Od samego założenia firmy, gdzie wystarczy przeznaczyć na to jeden dzień, po prowadzenie wielu innych spraw. Wystawianie faktur czy rachunków, wynajem biura. Na początek niekoniecznie musimy być VAT-owcem. Możemy też oszczędzać wynajmując biuro na godziny. We Wrocławiu Katowicach czy innych większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem takiej usługi.

A może jednak etat?

Kiedy nie wiemy czy na pewno własna działalność jest dobrym rozwiązaniem warto przynajmniej spróbować. Jak się okaże, że to nie to, wtedy bez problemu możemy wrócić z powrotem na wygodne krzesełko w korporacji.

Spokojne życie na etacie

Kiedy pracujemy na etacie ograniczamy do minimum praktycznie wizytę w urzędach. Odpada nam wtedy wiele dodatkowych zajęć związanych z prowadzeniem biznesu. Od szukania zleceń, biura do wynajęcia po księgowość i opłaty do ZUS-u. Okazuje się, że jest tego trochę, a to tylko wierzchołek góry lodowej, z którą co dzień zderza się przedsiębiorca. Ci co pracują na etacie nie mają takich problemów, za to też i mniej do wydawania.

Prowadząc własną firmę mamy większą swobodę w wyborze zleceniodawców. Wyrabiamy sobie własną markę i nie jesteśmy tak uzależnieni od pracodawcy. W przypadku kiedy firma ma problemy finansowe mamy jeszcze inne zlecenia, które bez problemu pozwolą się nam utrzymać. Dlatego nie można ograniczać sobie możliwości poprzez pracę dla jednego zleceniodawcy. Albo przynajmniej w obwodzie mieć jakąś alternatywę.

Artykuł powstał dzięki CitySpace – Biura Serwisowe w Twoim Mieście!

  1. http://www.solutio.com.pl/jak-zostac-freelancerem [stan z 26-09-18].
  2. http://www.money24.com.pl/jak-wyglada-praca-freelancera [stan z 18-09-20].

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here