Praca magisterska jak pisać?

0
852

Świadomość tego, że czeka nas napisanie pracy magisterskiej niejednemu studentowi spędza sen z powiek. Podążając za wskazówkami, jesteśmy jednak w stanie poradzić sobie z pisaniem. W gruncie rzeczy to wcale nie jest takie trudne.

Praca magisterska jak pisać ją dobrze?

Pisanie pracy zaczynamy od wybrania jej tematu. Nim w pełni się na niego zdecydujemy upewnijmy się, że istnieje do tego odpowiednia literatura przedmiotu. Jej duża ilość ułatwi nam pisanie. Sprawdzić też trzeba, czy książki na ten temat są dostępne w naszej uczelnianej bibliotece, czy może trzeba będzie sprowadzać je z innych. Kwestia języka publikacji jest równie ważna. Czy poradzimy sobie z książką po angielsku lub niemiecku? Promotor naszej pracy magisterskiej będzie służył nam pomocą, jednak musimy sami mniej więcej wiedzieć, co chcemy opisać. Jakie hipotezy postawić i jakie badania przeprowadzić. Praca magisterska zazwyczaj składa się z części teoretycznej, metodologii (czyli sposobu prowadzenia badań i ich opisu) oraz wyników przeprowadzonych badań. Te ostatnie warto przeprowadzić od razu, by później mieć gotowe do analizy wyniki. Nie warto robić ankiet czy wywiadów na ostatnią chwilę. O ile część teoretyczną da się napisać w kilka dni przed ostatecznym terminem (a są tacy, którzy tak robili), to opracowywanie wyników zajmie nam dużo więcej czasu.

Pisanie pracy rozpocznijmy od ustalenia wstępnego planu pracy i zgromadzeniu bibliografii

Praca magisterska jak pisać?Podzielmy rozdziały na podrozdziały i uporządkujmy sobie, co chcemy napisać. Z tak przygotowanym planem pisanie będzie łatwiejsze. Część teoretyczna to zazwyczaj opis zjawisk i pojęć, oparty na dotychczasowej literaturze przedmiotu. Zadbajmy tu o odpowiednie oznaczenie cytowania i przypisów. Pamiętajmy o tym, by każdy przypis już od początku pisać zgodnie ze wzorem, by tygodnie później nie szukać gorączkowo już oddanej do biblioteki książki, gdyż zabrakło nam w przypisie numeru strony.

Część metodologiczna to opis przeprowadzonych badań i grupy badanej. Część z wynikami badań obejmować będzie ich interpretację i wysunięte z badań wnioski. Całość wieńczyć będzie zakończenie, będące podsumowaniem całej pracy, wstęp do niej, załączniki (wzory ankiet, transkrypcje wywiadów itp.), bibliografia i spis treści. Od początku warto dbać o odpowiednie formatowanie pracy zgodnie z wytycznymi uczelni i wszystkie szczegóły techniczne – marginesy lustrzane, odstępy, rozmiary fontów. Praca będzie oceniana również pod kątem językowym, zadbajmy więc o stylistykę i ortografię. Dobrze przygotowana praca gwarantuje nam zakończenie studiów z dyplomem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here