Program magazynowy – co to jest?

0
305

Większość współczesnych firm nie mogłaby obyć się bez programu magazynowego, stanowiącego bardzo często główny trzon jej logistycznego funkcjonowania. Magazynowy program informatyczny służy w wielu sieciach sklepów z różnego rodzaju dziedzin. Ze względu na jego powszechność warto wiedzieć, czym jest i co może wnieść do naszej firmy.

Magazynowy program informatyczny jest programem przeznaczonym do zarządzania przestrzenią magazynową oraz ruchem produktów na jej obszarze. W uproszczeniu, system ten służy koordynowaniu prac magazynowych. Zazwyczaj jest złożonym programem, dostosowanym do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. W dużej jednak mierze jego funkcjonowanie ma przyczynić się do pomocy w usprawnieniu realizowania procesów wewnętrznych w firmie.

Jedną z głównych funkcji programów magazynowych (z angielskiego WMS) jest lokalizacja towarów znajdujących się na terenie magazynu oraz regulowanie i kontrola jego obrotu. System ma za zadanie dostarczać na bieżąco informacje o stanie produktów dostępnych w magazynie opierając się o wiele kryteriów. Umożliwia również sprawną lokalizacje miejsca towaru w magazynie, zarówno pojedynczej sztuki jak i partii. Jest to niezbędne w przypadku firm zajmujących się sprzedażą hurtową bądź posiadającą w swojej ofercie wiele produktów.

Dzięki systemom magazynowym istnieje również możliwość jakościowej kontroli artykułów przyjmowanych do magazynu, chociażby pod kątem jego zgodności z zamówieniem. Pozwala to na sporą oszczędność czasu oraz pieniedzy. W związku z tym, systemy WNS funkcjonują doskonale w firmach logistycznych, czyli tam gdzie ruch towaru jest bardzo intensywny: we wszelkiego rodzaju dystrybutorach firm odzieżowych, obuwniczych, artykułów domowych etc.

Dzięki dobrze funkcjonującym systemom magazynowym można ograniczyć potrzebę ręcznej obsługi weryfikacji czy pakowania zamówień. W związku z tym, przedsiębiorstwo może zatrudniać mniej pracowników a co za tym idzie oszczędzać pieniądze. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem w przypadku prowadzenia sklepu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here