Kiedy do sprawy powoływany jest biegły sądowy?

0
2766

Okazuje się, że sędzia potrzebuje niejednokrotnie wsparcia, by móc wydać sprawiedliwy werdykt.

W sprawach skomplikowanych powołuje się więc biegłego sądowego, którego opinia jest nierzadko głównym dowodem w sprawie albo daje jasny obraz sytuacji. Pamiętajmy, że sędzia wydaje werdykty zgodnie z przepisami polskiego prawa, natomiast nie posiada specjalistycznej wiedzy w zakresach, których przedmiot sprawy dotyczy. Biegli sądowi są więc specjalistami, którzy tworząc ekspertyzę, pomagają rozwiązać niejeden spór czy odkryć rzeczywistą winę za dokonane przestępstwo. Ale nie tylko, okazuje się, że opinie biegłych sądowych mają znaczenie dla dopuszczenia zeznać w sprawie czy możliwości przesłuchania świadków. To oni również uznają, czy zeznania są wiarygodne, by sędzia mógł ogłosić werdykt.

Biegły sądowy zgodnie z przepisami polskiego prawa

Istnieją sprawy, w których powołanie biegłego sądowego nie jest decyzją sędziego, ale jest konieczne, patrząc na przepisy polskiego prawa. Tak dzieje się w przypadku konieczności przesłuchania osób małoletnich – przy zeznaniach udział bierze biegły psycholog. Biegły sądowy wydaje też opinie w kwestiach możliwości przesłuchania osób, które zmagają się z chorobami, które mogą mieć wpływ na wiarygodność zeznań czy przyjmują leki, które mogą zaburzać przebieg przesłuchania.

Biegły sądowy powołany przez sąd

Biegłego sądowego do danej sprawy może powołać tylko sędzia. Jeśli sprawa jest na tyle skomplikowana, że do wydania sprawiedliwego werdyktu niezbędna jest opinia profesjonalisty z danego zakresu, biegły sądowy jest powoływany. Co ciekawe, sędzia może powołać nie tylko jednego, ale nawet kilku biegłych. Ci mogą być tej samej specjalizacji albo o różnych specjalizacjach. Warto podkreślić, że sędzia w każdym przypadku może przyjąć albo odrzucić ekspertyzę biegłego i ma w tej kwestii zupełna dowolność.

W postępowaniach sądowych powołuje się biegłych sądowych według danej specjalizacji, która jest zgodna z charakterem sprawy. Opinia biegłego jest nierzadko głównym dowodem w sprawie, a biegły daje ogromne wsparcie sędziemu, by na podstawie wydanej opinii ten mógł ogłosić sprawiedliwy werdykt. Specjalizacje biegłych sądowych można bez problemu sprawdzić w każdym sądzie okręgowym, gdzie figurują listy biegłych sądowych. Specjalistów wyszukać można też w sieci, na przykład wpisując hasło typu „lista biegłych sądowych warszawa”.

Biegły sądowy powołany na wniosek stron postępowania

W każdej sprawie sądowej również strony postępowania mogą składać wniosek o powołanie biegłego sądowego. Sędzia może taki wniosek przyjąć bądź odrzucić. Co ciekawe, każda strona postępowania może także złożyć wniosek o powołanie biegłego sądowego, jeśli ten, który wydał już opinię, wydał im się nierzetelny bądź ekspertyza wypadła dla nich niekorzystnie. Pamiętajmy jednak, że biegli sądowi muszą być obiektywni, a w pracy wykorzystywać najlepsze umiejętności, najnowszą technologię oraz wiedzę, która pozwala na opracowanie rzetelnej, bezstronnej opinii. Sędzia może jednak powołać kilku biegłych, a ich opinie przyjmować bądź odrzucać według własnego uznania.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here