12 godzin pracy ile przerwy?

0
3413

Jednym z uprawnień każdego pracownika jest prawo do przerwy. Przerwa może być dowolnie zagospodarowana przez pracownika i może być przeznaczona na spożycie posiłku lub na przykład chwilowy odpoczynek. Każdy pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin, ma prawo do jednej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, czyli płatnego odpoczynku od pracy, którego nie trzeba odpracowywać. A u osób, które mają 12 godzin pracy ile przerwy przysługuje?

12 godzin pracy ile przerwy?

12 godzin pracy ile przerwy?Nie ma znaczenia, czy pracownik pracuje 6 czy 12 godzin, ilość i długość przerw nie rośnie proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie pracownicy młodociani, którym przysługuje 30-minutowa nieprzerwana przerwa, która jest wliczana do czasu pracy, pod warunkiem, że pracują minimum 4,5 godziny w danym dniu. 15-minutowa przerwa przysługuje bez względu na to, czy pracownik faktycznie spożywa posiłek, czy też nie. Ważną rzeczą jest to, że przerwa nie może zostać podzielona na dwie lub trzy krótsze przerwy. Nie może również być wykorzystywana do skrócenia dobowego wymiaru czasu pracy – a więc pracownik nie może opuścić zakładu pracy 15 minut wcześniej ani rozpocząć pracy z 15-minutowym opóźnieniem.

Większa ilość przerw w pracy

Na większą ilość przerw bądź też skrócenie czasu pracy mogą liczyć pracownicy pracujący w warunkach uciążliwych dla zdrowia, a także zatrudnieni przy pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie. Pracodawca zatrudniający przy takiej pracy musi bowiem skrócić czas pracy przez obniżenie norm czasu pracy. Albo przez ustanowienie przerw wliczanych do czasu pracy. Na dodatkową przerwę mogą liczyć kobiety karmiące piersią. Przerwy te przysługują matką karmiącym piersią pracującym minimum 4 godziny dziennie. Kobiety pracujące od 4 do 6 godzin mają prawo do jednej półgodzinnej przerwy. Zaś kobietom pracującym powyżej 6 godzin należą się dwie półgodzinne przerwy. Jeżeli kobieta karmi więcej niż jedno dziecko, czas przysługujących jej przerw rośnie z 30 do 45 minut. Przerwy te przysługują przez cały okres karmienia piersią, bez względu na czas jego trwania.

Oprócz jednej 15-minutowej przerwy pracodawca ma możliwość wprowadzenia jednej, trwającej maksymalnie 60-minut przerwy, która nie jest wliczana do czasu pracy. Taka przerwa może zostać wykorzystana przez pracowników na załatwienie spraw osobistych bądź na zjedzenie posiłku. Za czas poświęcony na tą przerwę nie przysługuje wynagrodzenie, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe stanowią inaczej. Przerwa ta może być nałożona odgórnie wszystkim pracownikom lub swobodnie, w zależności od potrzeb. Co istotne, w przypadku ustanowienia takiej przerwy pracownicy muszą liczyć się z tym, że opuszczą zakład pracy godzinę później, niż gdyby takiej przerwy nie było.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here