Agencja pracy tymczasowej – Jak założyć?

0
1182

Agencje pośrednictwa pracy zajmują się przede wszystkim wyszukiwaniem pracowników dla swoich klientów, którzy nie posiadają działów zajmujących się rekrutowaniem kadr. Agencja pracy tymczasowej może okazać się więc doskonałym sposobem na zarabianie na życie. Aby móc założyć taką formą działalności gospodarczej, należy spełnić kilka wymagań formalnych.

Agencja pracy tymczasowej – Jak założyć?

Agencja pracy tymczasowej - Jak założyć?Agencja pośrednictwa pracy zajmuje się udzielaniem profesjonalnej pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Głównym przedmiot jej działalności to jak sama nazwa jej wskazuje – pośrednictwo pracy na rynku krajowym lub zagranicznym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, specjaliści mogą również zajmować się doradztwem personalnym.
Prowadzenie agencji pośrednictwa pracy wymaga wpisu do rejestru podmiotów zajmujących się prowadzeniem agencji zatrudnienia. Wpis ten nie jest wymagany w niektórych sytuacjach. Nie jest niezbędny na przykład w zakresie kierowania osób do odbywania praktyk zawodowych czy też absolwenckich, które nie są traktowane jako zatrudnienie lub praca zarobkowa.

Agencja pośrednictwa pracy tymczasowej według polskiego prawa może być prowadzona praktycznie w każdej formie prawnej, za wyjątkiem spółki partnerskiej. Ona jest przeznaczona jedynie dla przedstawicieli tak zwanych wolnych zawodów. Według statystyk najczęstszą formą prawną wybieraną przez przedsiębiorców w tym wypadku jest wpis osoby fizycznej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Oznacza to, że najpopularniejsza jest forma jednoosobowej działalności gospodarczej

Wybór nie jest oczywiście przypadkowy. Tutaj formalności księgowe są najmniej skomplikowane, biznes prowadzi się więc łatwiej. Nie ma konieczności zarejestrowania działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Korzystanie z usług agencji tymczasowej jest wygodne z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ formalnie pracownik jest zatrudniany przez samą agencję i to ona płaci mu wynagrodzenie. Oznacza to, że pracodawca jest zwolniony z obowiązku prowadzenia dokumentacji kadrowej oraz księgowej dla pracownika. To znaczne ułatwienie Do tego należy także wspomnieć o braku kosztów prowadzenia rekrutacji oraz oszczędność czasu. Z usług agencji tego rodzaju korzystają przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które potrzebują pracowników sezonowych. Są to przede wszystkim duże zakłady przemysłowe oraz przedsiębiorcy działający w branży przetwórstwa. Rolnicy również chętnie zwracają się do takich agencji poszukując pracowników do zbiorów swoich plonów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here