Biała lista podatników VAT – bieżące problemy

0
1123

Biała lista podatników VAT to narzędzie, dzięki któremu sprawdzimy rzetelność kontrahenta, weryfikując czy jest on podatnikiem VAT czynnym oraz, czy jego konto bankowe zostało zgłoszone do organów skarbowych. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego w toku korzystania z białej listy podatników możemy zauważyć pewne przeszkody. Z jakimi problemami spotykamy się najczęściej, korzystając z tego wykazu?

Pierwszym problemem jest ograniczona ilość zapytań do bazy, które można złożyć w ciągu jednego dnia. To ograniczenie to 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów. Jeśli firma wykonuje zatem masowe płatności, które podlegają sprawdzeniu na białej liście podatników, może to być kłopotliwe.

Ponadto biała lista podatników VAT nadal nie zawiera wszystkich kont firm, które są czynnymi podatnikami VAT. Chodzi tutaj przede wszystkim o dostawców mediów, którzy mają założonych wiele indywidualnych kont dla osób fizycznych i firm. Wpisując taki numer konta w wykaz podatników na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, często uzyskamy informację, że nie figuruje ono w nim. Nie oznacza to jednak, że każda płatność dokonana na rachunek spoza białej listy będzie problemem. Jeśli chodzi o wynik finansowy i podatek dochodowy, istnieje na to sposób.

Jak możemy sobie poradzić w takim przypadku i uniknąć negatywnych konsekwencji podatkowych, w postaci braku możliwości zaliczenia kosztów wynikających z faktury do kosztów uzyskania przychodów? Jeśli chcemy dokonać płatności na konto nieznajdujące się w wykazie, powinniśmy przygotować oświadczenie ZAW-NR i przesłać je w odpowiednie miejsce, czyli do Urzędu Skarbowego właściwego dla podmiotu, na rzecz którego dokonujemy płatności. W tymże oświadczeniu, którego druk został opublikowany pod koniec grudnia 2019 r., podajemy m.in. dane naszej firmy i dane kontrahenta, numer konta. na które dokonujemy płatności oraz kwotę płatności. Takie oświadczenie musimy przekazać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w terminie 3 dni od daty zlecenia przelewu. Tylko wtedy uwolnimy się od konsekwencji podatkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here