Biznes franczyzowy – ile można zarobić?

0
1080

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o rozwijaniu własnej działalności gospodarczej w modelu franczyzowym. Niemniej jednak pojawia się tutaj pytanie o zarobki, jakie można osiągnąć dzięki franczyzie. Czy pod kątem finansowym warto się na nią zdecydować? Ile tak naprawdę pozwala ona zarobić?

Co to jest franczyza?

Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle jest franczyza. Otóż biznes franczyzowy to nic innego, jak założenie własnej działalności gospodarczej, lecz funkcjonowanie pod szyldem innej firmy. Przykładowo restauracja, która odniosła sukces na rynku, chce zwiększyć swoją ekspansję. Zamiast powoływania managera, nawiązuje współpracę z franczyzobiorcą. Działa on pod szyldem restauracji, proponuje gościom podobne produkty, co franczyzodawca, jednak może, przynajmniej w pewnym zakresie, samodzielnie kierować rozwojem swojego biznesu. Franczyza jest więc doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę ze światem biznesu, lecz nie mają pomysłu na własną działalność bądź nie chcą ponosić tak dużego ryzyka gospodarczego.

Ile można zarobić?

W kontekście prowadzenia własnej firmy zawsze pojawia się pytanie o zarobki. Otóż z jednej strony każdy chce zarabiać jak najwięcej, z drugiej zaś przedsiębiorca musi zarobić przynajmniej taką kwotę, która wystarczy na pokrycie kosztów. Biznes franczyzowy pozwala zarobić naprawdę sporo, jednak w praktyce wszystko zależy od inwencji franczyzobiorcy. Musi on działać w taki sposób, aby pozyskać jak największą liczbę klientów. Pod tym względem franczyza nie różni się niczym od własnej działalności. Zarobki zależą od tego, ilu klientów pozyskamy oraz jakie ceny usług czy produktów ustalimy. Franczyzobiorcy na początku zarabiają niewiele. Muszą bowiem rozkręcić biznes, a dodatkowo odzyskać zainwestowane nakładu kapitału. Na początku każda firma zarabia niewiele – często nawet poniżej poziomu kosztów. Niemniej jednak taka sytuacja nie powinna trwać dłużej, niż pół roku. Niektórzy mówią nawet, że straty można osiągać jedynie przez trzy miesiące. Z czasem jednak mogą oni zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie Franczyza w Polsce – sprawdź, jak prowadzić franczyzę i poznaj najnowsze doniesienia z rynku franczyzowego.

Zapisy umowne

Warto mieć świadomość, że nie cała zarobiona kwota należeć będzie do franczyzobiorcy. Musi on bowiem odstąpić określoną w umowie część zarobków franczyzodawcy. Zazwyczaj jest to jakiś procent od uzyskanych dochodów. Czasami jednak franczyzodawcy ustalają kwotę minimalną, która musi zostać wpłacona na ich rachunek bez względu na to, jakie zarobki osiągnie franczyzobiorca. Takie rozwiązanie ma sens, bowiem gdyby franczyzobiorca pracował sam dla siebie, to model franczyzy nie miałby sensu, przynajmniej w ujęciu finansowym. Co istotne, franczyzodawca może określić minimalny próg dochodów, jaki musi generować dany punkt franczyzowy. Jeśli nie osiągnie on kwot umownych, to będzie musiał zostać zamknięty. Niemniej jednak franczyzodawca nie określa, ile maksymalnie może zarobić franczyzobiorca. W praktyce im większe dochody osiągnie, tym lepiej, ponieważ otrzyma większą ich część na swoje konto.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here