Certyfikacja ISO 9001

0
1678

ISO 9001 to bardzo popularna na całym świecie norma, która odpowiada za system zarządzania jakością. Aby uzyskać certyfikację, należy wprowadzić odpowiednie zasady i normy w organizacji oraz uzyskać pozytywną ocenę podczas audytu. Poniżej wyjaśniam, jak przebiega cały cykl certyfikacyjny oraz jak należy dbać o utrzymanie systemu.

W jakich organizacjach można wdrożyć normę ISO 9001?

Jest to system, który można wdrożyć w każdego rodzaju organizacji: prywatnej firmie, instytucji państwowej, czy organizacji pożytku publicznego. Norma ta sprawdza się zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i międzynarodowych korporacjach. Jest ona tak uniwersalna, że można ją zaimplementować w dowolnej branży.

Cykl certyfikacyjny

Po przejściu pierwszego audytu certyfikacyjnego organizacja otrzymuje potwierdzenie zgodności działania z wymogami normy. Certyfikat ten jest ważny przez trzy lata. Po upływie roku oraz dwóch lat konieczne jest przeprowadzenie audytu sprawdzającego. Po trzech latach od certyfikacji należy zgłosić się na audyt recertyfikacyjny. Jeśli jego wyniki będą pozytywne, to organizacja otrzymuje certyfikat na kolejne trzy lata.

Utrzymanie systemu zarządzania jakością

Zgodnie z zasadami normy ISO 9001 w organizacji, która wdrożyła ten system są przeprowadzane zarówno audyty zewnętrzne, jak i wewnętrzne.  W firmie, która ma system ISO 9001 powinien być odpowiednio przeszkolony pracownik, który zajmuje się kontrolowaniem normy. Audytor wewnętrzny planuje termin i zakres audytu oraz przygotowuje niezbędne wzory dokumentów np. listy kontrolne. Do jego zadań należy oczywiście wykonywanie wszystkich czynności związanych z kontrolą np. sprawdzanie dokumentacji systemowej czy przeprowadzanie wywiadów z poszczególnymi pracownikami. Po dokładnej analizie systemu audytor wewnętrzny tworzy raport. W nim zawarte są wyniki audytu ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, które wymagają działań naprawczych ze względu na wykryte niezgodności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here