Co to jest higiena pracy

0
10063

Praca jest świadomą czynnością ze strony człowieka. Ma na celu pozyskanie jakiegoś dobra. Dzieli się na pracę fizyczną i umysłową. Poprzez pracę człowiek tworzy wartość ekonomiczną. Może nią być towar lub usługa. Praca człowieka może być wydajna lub mniej wydajna. O wydatności pracy decyduje kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest zastosowanie zasad higieny pracy. Drugim ważnym czynnikiem jest organizacja pracy. Źle zorganizowani pracownicy nie osiągną dobrych rezultatów w pracy. I muszą włożyć w pracę więcej wysiłku niż pracownicy dobrze zorganizowani. Bardzo ważną rzeczą sprzyjającą efektywności pracy jest zgrana załoga. Lecz najważniejsze jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Co to jest higiena pracy ?

Co to jest higiena pracy?

co to jest higiena pracyJest to dbałość pracodawcy o pracownika. Zapewnienie mu, jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunków pracy. Podstawową sprawą jest zadbanie, aby pracownik czuł się dobrze w zakładzie pracy. A będzie się czuł dobrze, gdy będzie wypoczęty i gdy wszystko będzie znajdowało się na swoim miejscu. Zaczynając od własnej szafki na odzież, do której nikt poza jej właścicielem nie będzie miał dostępu. Następną ważną rzeczą jest zapewnienie pracownikom możliwość kilkuminutowego odpoczynku na regenerację organizmu. I w czystej stołówce zjedzenia drugiego śniadania, oraz napicia się herbaty lub kawy.

Istotną rzeczą jest też zapewnienie pracownikom środków czystości. Oraz odzieży ochronnej. Jest to bardzo ważne, gdyż wielu ludzi pracuje w otoczeniu, które szkodzi ich zdrowi. I dla pielęgnacji zdrowia konieczne są ubrania ochronne, jak kombinezony. A także rękawice, obuwie ochronne, maseczki na usta, okulary zabezpieczające wzrok, słuchawki na uszy tłumiące hałas. Lecz przykre i niedopuszczalne jest to, że nie wszystkie firmy wywiązują się z tych zadań. Tym samym szkodzą zdrowi pracowników. Lecz nie tylko w pracy fizycznej należy przestrzegać higieny pracy. Ale również w pracy umysłowej na przykład przy komputerze. Ważną rzeczą w pomieszczeniach biurowych jest jonizator powietrza. Dzięki takiemu urządzeniu pracownicy czują się lepiej i pracują wydajniej. W celu większej świadomości pracownika co jakiś czas przeprowadzane są w zakładach pracy szkolenia na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy świadomy pracownik powinien upominać się u pracodawcy o należyte warunki pracy. Bo przecież tu chodzi o jego zdrowie. A każdy pracodawca powinien pamiętać, że w każdej chwili może być skontrolowany przez inspektora BHP.

Work-life balance

Jednak higiena pracy powoli wymyka się już poza standardowe, utarte definicje. Obecnie możemy na ten problem spojrzeć również z nieco szerszej perspektywy. Bardzo popularne ostatnimi czasy jest pojecie work-life balance. O co tym chodzi? Pod tym pojęciem kryją się wszelkie zagadnienia związane z taką definicją higieny pracy, która zakłada odpowiednie proporcje między pracą a życiem rodzinnym, odpoczynkiem i pielęgnacją zainteresowań. Teoretycznie 8-godzinny dzień pracy taką równowagę powinien zapewniać. Niestety jednak 8 godzin pracy to fikcja. Czasami dzieje się tak z winy pracodawcy, który narzuca nadgodziny, wykorzystując tym samym trudną sytuacje materialną swoich pracowników. Niekiedy jednak nadgodziny bierzemy sami, choćby po to aby zyskać w oczach pracodawcy i mieć realne szanse na awans. Czyli innymi słowy, aby móc zrobić karierę. Wówczas balans zostaje zachwiany i nie mamy już czasu dla siebie i dla rodziny. Nawet nie mamy czasu na odpowiedni odpoczynek.

co to jest higiena pracyTaki system pracy jest maksymalnie niehigieniczny. Ma zły wpływ na nasze zdrowie, a także psuje relacje rodzinne. Dlatego warto dbać o to, aby ta równowaga zawsze istniała. Tylko wtedy będziemy mogli czerpać satysfakcję z pracy i budować odpowiednie więzi rodzinne, a także dobrze wypocząć. Oczywiście osoby w trudnej sytuacji finansowej na taki luksus raczej sobie nie pozwolą. Brak środków do życia zmusi je wręcz do brania nadgodzin, czyli do bardzo niehigienicznego trybu pracy.

Odżywianie w czasie pracy

Nie ma co ukrywać, że mamy również problem z odpowiednim odżywianiem się w czasie pracy. Wówczas mamy mało czasu na spożycie pokarmu, więc wybieramy dania szybkie i najczęściej są to fast foody. Oczywiście nie trzeba przypominać jak bardzo niezdrowe jest to jedzenie. Przeważnie bowiem sięgamy bo batoniki, czy też hot dogi w pracowniczej stołówce. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest jednak samodzielne zrobienie sobie kanapek do pracy. Kanapek, które będą bogate w warzywa. Dzięki temu w pracy będziemy mogli zjeść w pełni wartościowe drugie śniadanie. Warto wstać nieco wcześniej, aby móc przygotować sobie taki posiłek. Nasze zdrowie znacznie na tym zyska. No i oczywiście warto zawsze mieć ze sobą butelkę wody, zamiast napojów gazowanych i słodzonych. Odrzućmy również rożnego rodzaju napoje energetyczne. Już lepiej napić się dobrej kawy.

Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa i higieny pracy odwiedzając Online Center.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here