Dziecko na rowerze. Kiedy musi posiadać kartę rowerową?

0
2765

Kartę rowerową muszą posiadać wszystkie dzieci między 10 a 18 rokiem życia. Jest ona obowiązkowa dla wszystkich w tym wieku, którzy chcą poruszać się po drogach publicznych. O to powinni zadbać zwłaszcza rodzice, a niestety w Polsce często zapominamy o tym przepisie.

Kto musi posiadać kartę rowerową?

Dzieci między 10 a 18 rokiem życia, poruszające się samodzielnie na rowerze po drodze publicznej, muszą posiadać kartę rowerową. Przypomnijmy, że w skład drogi publicznej wchodzi jezdnia z chodnikiem, droga rowerowa, pobocze. Dokument ten można nabyć podczas egzaminu składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Egzaminy odbywają się w szkole podstawowej – dla uczniów tych szkół i w ośrodkach szkolenia kierowców dla uczniów szkół ponadpodstawowych.  Po skończeniu 18 lat karta nie jest wymagana, ponieważ każda dorosła osoba nabywa prawo do jazdy rowerem.

Brak karty rowerowej może skutkować karą grzywny. Jednak to może być najmniejszym ze zmartwień. Prawdziwy problem może się pojawić, gdy dojdzie do kolizji z udziałem rowerzysty nie posiadającym uprawnień do jazdy. W takim przypadku ubezpieczyciel może i co też często się zdarza, odmówić wypłaty odszkodowania. Zwłaszcza, jeśli nieznajomość przepisów przez niepełnoletniego rowerzystę  miała bezpośredni wpływ na zdarzenie. Możemy nawet nie dostać świadczenia z ZUS lub KRUS. W takich przypadkach nawet interwencja Rzecznika Finansowego może nie przynieść żadnych efektów.

Kto nie musi posiadać karty rowerowej?

Z  obowiązku posiadania karty rowerowej są wszystkie osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania motorowerem oraz które posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub T. Osoby między 10 a 18 rokiem życia, które nie mają karty rowerowej, chcąc poruszać się po drogach muszą być pod opieką dorosłych.

Jak powinny poruszać się rowerem dzieci poniżej 10 roku życia?

Dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia, poruszające się na rowerze i będące pod opieką rodzica traktowane jest jako pieszy. Oznacza to, że zgodnie z prawem dziecko powinno poruszać się po chodniku a nie po drodze dla rowerów. Często jednak małe dzieci poruszają się po drodze dla rowerów. Nie jest to do końca bezpieczne, ponieważ po ścieżkach rowerzyści jeżdżą z dużą prędkością.  Gdyby doszło do wypadku, prawo nie byłoby po naszej stronie. Musimy zastanowić się na ile umiejętności naszego dziecka są odpowiednie, aby mogło jeździć po ścieżce rowerowej. Co ważne, zgodnie z prawem dzieci jako piesi mogą przejechać przez przejście dla pieszych. Jednak dla ich własnego bezpieczeństwa policjanci sugerują, aby przeprowadzały rower na drugą stronę. W ten sposób kierowcy jest łatwiej zauważyć zbliżającego się do pasów pieszego.

Podsumowanie.

Dziecko między 10 a 18 rokiem życia musi posiadać kartę rowerową, aby poruszać się po drodze publicznej. Dzieci poniżej 10 roku życia na rowerze traktowane są jako piesi, więc powinni poruszać się po chodniku. Ze względu na ich bezpieczeństwo jest to zalecane.

Przeczytaj również – Ubezpieczenie grupowe, czy warto je wykupić?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here