Gdzie inwestować pieniądze

3
2951

Posiadając w prywatnym bądź firmowym budżecie nadwyżkę budżetową powinniśmy się zainteresować jej pomnożeniem. Sposobów inwestycji jest mnóstwo. Są mniej lub bardziej ryzykowne. Gdzie inwestować pieniądze by nie stracić? Przedstawiamy kilka popularnych metod.

Gdzie inwestować pieniądze – praktyczne porady

Lokaty – pierwszym sposobem na inwestowanie pieniędzy jaki każdemu przychodzi na myśl są lokaty. Są one idealnym wyjściem tylko wtedy, gdy środki przeznaczone na inwestycje możemy „zamrozić” na dłuższy okres czasu. Zyski są stosunkowo niewielkie, za to praktycznie całkowicie pozbywamy się ryzyka utraty środków. Jeśli zastanawiamy się gdzie inwestować pieniądze, aby nie stracić, lokaty będą idealnym rozwiązaniem. Lokaty możemy podzielić na krótko, średnio i długoterminowe. Im dłuższy okres lokaty, tym większy zysk ona wypracuje.

Waluty – kolejnym sposobem na pomnożenie pieniędzy jest kupno walut. Tutaj nasz zysk nie jest zależny, tak jak w przypadku lokat, od długości trwania inwestycji. To ile zarobimy zależy od aktualnego kursu danej waluty. Obecnie, dzięki wielu platformom transakcyjnym, wszelkie waluty możemy łatwo kupić i sprzedać w internecie. Platforma pośrednicząca oczywiście odejmie swoją prowizję od naszego zysku, lecz przy większych transakcjach nie będzie to zbytnio odczuwalne.

Giełda Papierów Wartościowych – dla bardziej zaawansowanych inwestorów lepszą opcją będzie handel papierami wartościowymi na GPW. Przed rozpoczęciem inwestycji na giełdzie warto jednak zdobyć odpowiednią wiedzę. Przed podjęciem decyzji o kupnie bądź sprzedaży akcji powinniśmy być na bieżąco z wszystkimi newsami z branży finansowej. Bardzo ważna jest też umiejętność odpowiedniej ich interpretacji. To odróżnia dobrych graczy giełdowych od tych słabszych. Ryzyko utraty zainwestowanych środków jest bardzo duże. Jednakowoż prawdopodobne zyski są również dużo większe niż w pozostałych sposobach inwestycji. Aby zacząć grać na giełdzie musimy założyć odpowiedni rachunek inwestycyjny. Możemy tego dokonać w każdym biurze maklerskim, bądź w banku.

Obligacje – ciekawym sposobem na zainwestowanie prywatnej nadwyżki budżetowej może być także zakup obligacji. Obligacje to inaczej papiery wartościowe wystawiane przez różne podmioty posiadające osobowość prawną. Podmioty te obligują się do ich odkupu od inwestorów w danym czasie i na określonych warunkach. Jest to raczej inwestycja długoterminowa i nie jest polecana dla początkujących inwestorów.

Fundusze inwestycyjne – inwestowanie w fundusze inwestycyjne można porównać z inwestycją w GPW. Z tym że w tym przypadku nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy. Powierzamy swoje środki ekspertom, którzy w naszym imieniu je inwestują w akcje GPW by następnie podzielić się zyskami. Rozwiązanie to ma również swoje ryzyko. Eksperci zatrudnieni przez fundusze dążą do wypracowania zysku, jednak nie skupiają się specjalnie na bezpieczeństwie. W przypadku utraty wkładu całą odpowiedzialność ponosi inwestor.

 

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here