Nazwa firmy jest jej wizytówką więc powinna być ona nie tylko chwytliwa, ale zawierać wszystkie elementy pasujące do jej rodzaju. Jak zatem wybrać firmę, żeby oddawała charakter przedsiębiorstwa, a jednocześnie była zgodna z przepisami? Nie mamy pełniej dowolności przy wyborze nazwy dla naszej firmy. Istniej wiele regulacji związanych z nazewnictwem. Jakie to regulacje? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/nazwa-firmy/
Firma jednoosobowa – nazwa
Nazwa firmy to tak naprawdę jej domena. Jest to również główna informacja o firmie, pod jaką figuruje w rejestrze. Dzisiaj przekonamy się jakie są wymogi co do nazw w zależności od rodzaju działalności. Jeżeli chodzi o firmę jednoosobową, nazwa musi zawierać dane takie jak idę i nazwisko założyciela np. Jan Kowalski.
Imię i nazwisko w nazwie firmy jednoosobowej to minimum, które musi się w niej znaleźć. Dodane innych elementów, takich jak określenie profilu działalności również jest możliwe – np. „Jan Kowalczyk usługi komputerowe”.
Nazwa firmy w przypadku spółek
Nadawanie nazwy spółce cywilnej nie jest uregulowane prawnie. Z drugiej strony dobrze będzie użyć w nazwie imienia i nazwiska wszystkich wspólników, a także dopisek „spółka cywilna” (lub skrót „s.c”).
W przypadku spółki jawnej w nazwie musi się znaleźć nazwisko przynajmniej jednego wspólnika.
W przypadku spółki partnerskiej w nazwie musi znaleźć się nazwisko co najmniej jednego wspólnika, a kiedy w nazwie nie ma uwzględnionych innych nazwisk, należy dodać dopisek „i partner” albo „i partnerzy”.
W przypadku spółki komandytowej w nazwie powinno znaleźć się nazwisko lub nazwa komplementariusza. Jeśli jest nim spółka – np. z ograniczoną odpowiedzialnością – musimy podać jej pełną nazwę z formą prawną, np. „Kowalski sp. z o.o. spółka komandytowa”.
W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej w nazwie musi znaleźć nazwisko lub nazwa komplementariusza. W przypadku kiedy jest nim np. spółka z o.o. Kowalski, to należy podać pełną nazwę z formą prawną – „Kowalski sp. z o.o. spółka komandytowo-akcyjna”.
Jak sprawdzić czy nazwa jest dostępna?
Nazwę możemy sprawdzić, wpisując ją do wyszukiwarki przedsiębiorców w bazie CEIDG lub KRS ( w zależności czy chodzi o jednoosobową dzialalność czy spółkę). Nazwę firmy możemy zmienić w każdym momencie. Musimy jednak pamiętać, że jest to możliwe na pewnych zasadach. Chodzi tutaj między innymi o. konieczności użycia imienia i nazwiska. Kiedy chodzi o spółki, które są zarejestrowane w KRS, taką zmianę zgłaszamy do Rejestru. Po zmianie nazwy nie ma obowiązku korygowania faktur i umów zawierających starą nazwę.
Zobacz też: http://www.delite.pl/zarejestrowac-kase-fiskalna-krok-kroku/