Ile przysługuje przerwy w pracy?

0
808

Praca na etacie wiąże się z podjęciem pewnej odpowiedzialności. Zgadzamy się na warunki przedstawione przez pracodawce i tym samym zobowiązujemy się do wykonywania pracy. Godziny czy dni tygodnia w które wykonujemy obowiązki służbowe to kwestia którą musimy bezpośrednio ustalić z przełożonym. Również musimy ustalić kwestię przerwy. Wielu pracowników, wcale nie w żartach, mówi, że przerwa w pracy to rzecz święta, nawet w kodeksie pracy są informacje, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi, podczas wykonywania obowiązków służbowych, przerwę. Ile przysługuje przerwy w pracy?

Ile przysługuje przerwy w pracy?

Ile przysługuje przerwy w pracy?Wielu zadaje sobie pytanie to pytanie ale, co ciekawe, nie ma jednej prawdziwej odpowiedzi. To pracodawca ustala jaki będzie czas przerwy w jego firmie. Pracownik podczas rozmowy o pracę dowiaduje się, jakie będą czekały na niego obowiązki, jak wyglądają sprawy urlopowe, różne dodatkowe informacje ale również dowiaduje się, już przy tej rozmowie, jak wygląda kwestia przerwy podczas pracy. Najpóźniej taka informacja musi zostać podana w momencie kiedy osoba potencjalnie zainteresowana podjęciem zatrudnienia ma podpisać umowę.

Przerwę w pracy można wykorzystać na bardzo różne sposoby

Najwięcej osób podczas przerwy w pracy odpoczywa i je. Inni chodzą na papierosa a są też tacy którzy podczas tych paru wolnych chwil ucinają sobie drzemki. Jeszcze inni rozmawiają podczas tego czasu przez telefon. Ile minut przeważanie w Polskich firmach przysługuje przerwy pracownikowi na osiem godzin pracy? Średnio jest to około 25 minut. Większość firm proponuje jedną przerwę w trakcie wykonywania pracy która trwa 25-30 minut. Są niekiedy firmy które, niestety, chcą wykorzystywać człowieka maksymalnie jak można i proponują minimalny próg 15 minut przerwy. Nie jest to poważne, człowiek w takim czasie nie jest w stanie spokojnie zjeść aby mieć siłę wykonywać swoje obowiązki po przerwie. Są też firmy, które podchodzą do przepisu przerwy nad wyraz poprawnie i oferują po 30-35 minut, jest to jednak niewątpliwie mniejszość, podobnie, całe szczęście, jak minimalne 15 minut przerwy.

Idealny okres przerwy w pracy to 30 minut, w tym czasie pracownik na spokojnie ma możliwość usiąść i zjeść a przecież 30 minut je się w restauracji i delektuje posiłkiem także z pewnością przy 30 minutach przerwy pracownik zdąży spokojnie również pójść do toalety, na papierosa albo zadzwonić do kogoś znajomego przez telefon komórkowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here