Inwestycja w mieszkanie

3
2649

Zawirowania jakie dotknęły rynki finansowe po kryzysie sprawdziły, że wielu inwestorów do tej pory nie odzyskały całkowitego zaufania do inwestowania w instrumenty finansowe. Spora grupa posiadaczy kapitału w celu jego pomnożenia kieruje swoją uwagę w kierunku rynku nieruchomości. W Polsce to dość bezpieczna i pewna forma pomnażania pieniędzy. Rynek mieszkaniowy wciąż jest bardzo nienasycony. Mieszkań brakuje a chętnych przybywa. Możliwości zysków są zarówno w przypadku sprzedaży jak i wynajmu nieruchomości. Często nowe mieszkania, przeznaczone pod wynajem, są wykupywane u developera zanim jeszcze budowa ruszy z miejsca. Inwestycja w mieszkanie to jedna z najbezpieczniejszych form na ulokowanie kapitału i osiągania z tego tytułu zysków.

Inwestycja w mieszkanie na sprzedaż

To klasyczny sposób w jaki inwestorzy działają na rynku nieruchomości. Bardzo często nie odnosi się wyłącznie do rynku pierwotnego. W zasadzie lepiej zarobić można w przypadku rynku wtórnego. Inwestor kupuje zaniedbane mieszkania w centrum dużego miasta, przeprowadza generalny remont i wystawia nieruchomość na sprzedaż. Ceną jaką sobie zażyczy musi pokryć wydatki na zakup i remont oraz przynieść dodatkowy zysk. To prosta droga do osiągnięcia zysku. W przypadku rynku pierwotnego inwestor kupuje mieszkanie w stanie surowym. Oprócz kosztów związanych z kupnem wykłada również określoną kwotę na jego wykończenie i wystawia do sprzedaży.

Zyski z wynajmu mieszkania

Innym popularnym sposobem zarabiania na rynku nieruchomości jest czerpanie zysków z wynajmu mieszkań. Inwestorzy najczęściej kupują mieszkania w miastach będących dużymi ośrodkami akademickimi. Studenci są bowiem główną grupą docelową, do której będą kierować swoje ogłoszenia inwestorzy. Akademiki już dawno przestały wystarczać rzeszom studentów, nie tylko ze względu na ograniczoną ilość miejsc ale również ze względu na komfort. Minęły bowiem czasy kiedy studentowi wystarczał kąt w pokoju, biurko i łóżko. Obecnie są bardziej nastawieni na wynajem mieszkań i coraz częściej zwracają uwagę na ich standard.

Ryzyko związane z wynajmowaniem mieszkania

W przypadku rynku mieszkań na wynajem musimy się liczyć z kosztami związanymi z eksploatacją lokalu. Kiedy mieszkanie sprzedajemy, cieszymy się zyskiem i sprawa zostaje zamknięta. Jeśli jednak wynajmujemy musimy wziąć pod uwagę kwestie remontów, które niewątpliwie trzeba w przyszłości przeprowadzić. Bo właścicielem mieszkania nadal pozostaje inwestor, dlatego na jego barkach spoczywają wszelkie sprawy związane z administrowaniem nieruchomości. Dlatego w tym wypadku istnieje ryzyko związane głównie z klientami, którzy wynajmą od inwestora mieszkanie. Od nich zależy w jakim stopniu mieszkanie będzie wymagało remontu. Kiedy trafimy na najemców, którzy doprowadza lokal do ruiny, nasze zyski z najmu mogą pochłonąć koszty remontu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here