Jak szukać pracy w Płocku?

0
417

Już chyba nikt nie próbuje nawet szukać ofert pracy w gazetach. Musieliby chyba czasowo wyłączyć Internet, abyś kupił taki zwykły magazyn właśnie po to, by dowiedzieć się, jakie zarobki w Płocku czekają cię na wybranych stanowiskach oraz w jaki sposób możesz na nie aplikować. Poszukiwania pracy praktycznie zawsze są przeprowadzane za pośrednictwem internetowych stron. Mówimy tu głównie o stronach z ogłoszeniami o pracy, ale co ciekawe, nie tylko one dają ci szansę na skontaktowanie się z ewentualnymi pracodawcami. To od nich powinieneś rozpocząć poszukiwania, ale na nich nigdy nie powinieneś poprzestać. Im więcej narzędzi wykorzystasz do znalezienia tej idealnej pracy, tym prędzej tę pracę naprawdę znajdziesz, zmieniając w ten sposób całe swoje życie.

Wiele firm nie umieszcza na swoich stronach praktycznie żadnych ofert pracy. Nie trafiają one również na zewnętrzne portale z ogłoszeniami, bo po prostu nie ma ku temu żadnych przesłanek. Te największe firmy często nie muszą starać się o nowych pracowników, bo ci pracownicy sami do nic przybywają i ubiegają się w nich o różnorodne stanowiska. Stało się to już normalne, że osoba, która chce pracować w jakiejś firmie, po prostu wysyła do niej swoje CV i robi to nawet wtedy, gdy ta firma w danym momencie nie prowadzi żadnej rekrutacji i nie rekrutuje nowych pracowników. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w branży architektonicznej. Jeżeli więc skończyłeś architekturę i szukasz zatrudnienia w dobrym biurze, nie czekaj na to, aż poszczególne placówki otworzą proces rekrutacji, a od razu do nich napisz i dołącz do swojej wiadomości portfolio oraz krótki list motywacyjny, a w ten sposób dasz sobie szansę na to, by być pierwszym w kolejce do nowej posady albo wręcz zdobyć ją poza jakimkolwiek procesem rekrutacji (czyli bez brania udziału w takiej normalnej rekrutacji).

Dużo ciekawych ofert pracy w Płocku znajduje się na portalu Gowork

Rynek pracy w Płocku

Te najlepsze firmy nie pozwolą sobie zresztą na utratę potencjalnego świetnego pracownika. Jeżeli tylko dostrzegą w tobie większy potencjał, zatrudnią cię pomimo posiadania pełnego zespołu i pomimo braku miejsc dla nowych pracowników. Każdy chce mieć przecież utalentowanych ludzi w swojej załodze. Nierzadko tworzy się dla nich wręcz zupełnie nowe stanowiska, byleby tylko ich u siebie zatrudnić i nie dopuścić do tego, by udali się do konkurencji. Nie myśl więc, że nie masz szansy na zdobycie pracy w firmie tylko dlatego, że ta firma w danym momencie nie prowadzi żadnej rekrutacji. W ogóle się na tym nie skupiaj. To, że jakieś oferty pracy w Płocku nie są widoczne gołym okiem, czyli nie zostały opublikowane na portalach internetowych czy w gazetach, nie oznacza wcale, że one nie istnieją czy że nie można z nich skorzystać. Spróbuj też nawiązywać wartościowe kontakty i odnów pewne stare znajomości. Informacje o nowych ofertach pracy najlepiej uzyskiwać z pierwszej ręki, czyli od tych osób, które są już zatrudnione w danej firmie.

Istnieje też metoda na pozyskanie tych wartościowych znajomości. A polega ona na braniu udziału w targach pracy, które aktualnie są organizowane niemalże w każdym dużym polskim mieście i często odbywają się systematycznie – np. sezonowo albo co kilka miesięcy. Niektórzy opuszczają takie targi pracy z kilkoma propozycjami nowej pracy albo paroma zaproszeniami na rozmowy rekrutacyjne. Ty też możesz być taką osobą. Rozejrzyj się zatem za wydarzeniami branżowymi i popatrz, kiedy organizuje się je właśnie w twoim mieście, regionie czy województwie, a następnie zapisz sobie ten dzień w kalendarzu i postanów, że rzeczywiście wybierzesz się na te targi, choćbyś nawet musiał zrobić to sam. Wcześniej dowiedz się również, jakie firmy mają zamiar wziąć udział w konkretnych targach. Zanotuj sobie nazwy tych, z którymi sam chciałbyś porozmawiać, a następnie zdobądź jakieś informacje na ich temat, by podczas tych krótkich luźnych rozmów móc czymś zabłysnąć i pokazać, że rzeczywiście zainteresowałeś się jakąś firmą. Przygotuj też sobie CV oraz list motywacyjny i zabierz ze sobą te dokumenty na wydarzenie. Możesz nawet skonstruować mini wizytówki, które będziesz wręczać pracodawcom zainteresowanym twoją kandydaturą.

Niezależnie natomiast od tego, czy przygotowujesz się właśnie do wzięcia udziału w targach, czy może masz już zaproszenie na jakąś rozmowę rekrutacyjną i to na nią starasz się uszykować, na pewno w obu tych sytuacjach musisz zadbać o swój wygląd. Pierwsze wrażenie jest jednak kluczowe. Żadna praca w Płocku nie zostanie bowiem zaoferowana osobie, która przyjdzie na rozmowę o pracę w pomiętym i niewyprasowanym lub zaplamionym ubraniu. Strój ma być schludny i estetyczny. Musi być też dopasowany do typu sytuacji i rodzaju firmy, do której właśnie rekrutujesz. Jeżeli masz zamiar ubiegać się o stanowisko programisty, odpuść sobie przesadnie formalne i sztywne garnitury, gdyż w tym środowisko obowiązuje raczej luźny i swobodny ubiór. Twój strój musi być też oczywiście swobodny i wygodny. Żaden rekruter nie byłby w stanie skupić się na rozmowie, gdybyś w jej trakcie bezustannie poprawiał mankiety koszuli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here