Jak zbudować swoją historię kredytową?

0
734

Każda osoba składająca wniosek o pożyczkę w banku, jest przez tą instytucję dokładnie “prześwietlana”. Po pierwsze sprawdzane są jej dochody, by móc stwierdzić czy dysponuje ona wystarczającą ilością pieniędzy, aby terminowo spłacać zadłużenie. Po drugie, banki sprawdzają swoich wnioskodawców w Biurze Informacji Kredytowej, gdzie znajduje się tzw “historia kredytowa”. Instytucja ta gromadzi i przetwarza dane wszystkich klientów bankowych, SKOK-ów a także coraz częściej firm pożyczkowych. Każda osoba, która chociaż raz pożyczyła pieniądze, ma tam otwarty rejestr, na którym zapisywane są wszystkie informacje związane z pożyczką.

Dlaczego historia kredytowa jest dla banków ważna? Otóż na jej podstawie, mogą one ocenić czy dany klient jest wiarygodny, czy też nie. Można bowiem przyjąć, że jeśli ktoś pożyczał już pieniądze i spłacał je w terminie, najprawdopodobniej kolejną pożyczkę także będzie spłacał na czas. Natomiast jeśli ktoś miał już problemy z terminową realizacją swoich zobowiązań, to i przy kolejnym długu opóźnienia mogą się pojawić. Banki podchodzą ostrożnie także do klientów, którzy nie mają historii kredytowej. Dlatego warto “budować” pozytywne oblicze w BIK, dzięki czemu kredyt dostaniemy szybciej, łatwiej i na lepszych warunkach.

Jak więc budować swoją historię kredytową? Najlepszym rozwiązaniem może być kupno jakiegoś produktu w ramach sprzedaży ratalnej, zamiast standardowo, za gotówkę. W sklepach często możemy w ten sposób kupić meble czy też sprzęt AGD lub RTV. Co więcej, oprocentowanie pożyczek (RRSO) w ramach zakupów ratalnych bardzo często wynosi 0%, więc za dany produkt nie zapłacimy więcej, niż jego nominalna cena. Możemy rozłożyć spłatę na dłuższy okres czasu, dzięki czemu raty nie będą zbyt wysokie i możemy je w terminie spłacać. Informacja o takiej pożyczce zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej, dzięki czemu zaczniemy tworzyć naszą historię kredytową.

Kolejnym sposobem na tworzenie pozytywnej historii kredytowej, jest karta kredytowa lub otwarta linia kredytowa przy naszym koncie. Nie musimy wnioskować o wysokie kwoty, ważne, by wszelkie zadłużenia spłacać na czas. Także i w przypadku karty kredytowej lub limitu na koncie banki prześlą informacje do BIK, a nasza historia kredytowa zacznie się tworzyć.

Tym bardziej warto pomyśleć o przyszłości i za wczas budować pozytywny scoring w Biurze Informacji Kredytowej oraz innych rejestrach kredytowych. Może się to okazać bardzo dobrą decyzją w przypadku chęci finansowania nieruchomości środkami z banku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here