Kariera audytora

0
1358

W związku z ogromem norm certyfikowanych na rynku potrzeba wielu audytorów, którzy będą je kontrolować. Najczęściej wdrażanym systemem na świecie jest ISO 9001, więc kariera audytora wewnętrznego systemu zarządzania jakością to dobry wybór. Poniżej opisuję, jakie należy mieć kwalifikacje, aby być dobrym audytorem.

Przygotowanie merytoryczne do pracy na stanowisku audytora

Kandydat, który dopiero zaczyna swoją karierę w audycie powinien wziąć udział w kursie audytora organizowanym przez jednostkę certyfikującą: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/audytor-wewnetrzny-szj-iso-90012008-irca/ Podczas kursu można dokładnie zapoznać się z praktycznymi aspektami wdrożenia zasad normy ISO 9001. Uczestnicy uzyskują też fachową wiedzę dotyczącą metodologii przeprowadzania audytu oraz mają okazję do przećwiczenia różnych zadań w praktyce. Bardzo ważne podczas kursu audytora są dyskusje z wieloletnimi praktykami, które pozwolą na szybkie rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów.

Osobowość audytora

Właściwe wykonywanie zadań na stanowisku audytora wymaga nie tylko dobrego przygotowania merytorycznego, ale też szeregu umiejętności miękkich, a nawet cech charakteru. Dobry audytor powinien przede wszystkim być skrupulatny i dobrze zorganizowany. Bardzo ważne jest terminowe wywiązywanie się z powierzonych mu zadań oraz ich dokładne wykonywanie. Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność sprawnego komunikowania się zarówno werbalnego jak i pisemnego. Podczas przeprowadzania kontroli ważna jest nie tylko wnikliwość, ale też empatia i chęć zrozumienia. Niezwykle ważna jest też umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Zadania audytora

Audytor w organizacji zajmuje się przygotowaniem, wykonywaniem oraz raportowaniem audytu.  Planuje on termin i zakres kontroli, a także tworzy wzory niezbędnych dokumentów. Podczas samej kontroli zajmuje się sprawdzaniem dokumentów oraz rozmowami z pracownikami. Na podstawie zgromadzonych wyników i sporządzonych notatek dokumentuje on wyniki audytu. Raport zawierający między innymi opisy niezgodności jest prezentowany przedstawicielom kierownictwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here