Czy nam się to podoba czy nie czas płynie szybko. Dzieci wczoraj jeszcze małe, dzisiaj starsze, domagają się coraz większej wolności, poważnego traktowania. Żyjemy teraz w fajnych czasach. Możemy podróżować, wyjeżdżać za granicę bez większych problemów na chwilę albo na dłużej. Młodzi też mają możliwość wyjazdu na atrakcyjne wymiany szkolne, wycieczki, wypoczynek wakacyjny. Na takich wyjazdach sporym problemem jest organizacja finansów dla wyjeżdżającego. Gotówkę trudno jest upilnować przed kradzieżą lub zgubieniem. Czasem też trudno jest przewidzieć ile gotówki będziemy potrzebowali. Szaleństwo zakupowe czasem stawia nas w trudnym położeniu. Niefrasobliwość finansowa jest domeną nie tylko dorosłych, ale i dzieci. W takiej sytuacji banki przychodzą rodzicom z pomocą, mają w swojej ofercie konto dla nieletnich.
Podstawowym warunkiem dla otwarcia takiego konta jest ukończenie przez nieletniego trzynastego roku życia. Oczywiście wymagana jest zgoda rodzica, jego obecność przy zakładaniu konta oraz podpis. Konta dla młodych mają pełen wachlarz dostępnych usług tak jak konta dla dorosłych klientów. Dają możliwość obsługi internetowej, kartę płatniczą, dostęp do bankomatów. Wiele banków na mocy podpisanych umów oferuje zniżki, np. na kursy językowe. Obsługa takich kont może się różnić w poszczególnych bankach.
Konto dla nieletnich – oferta
Należy dobrze rozeznać się w ofercie bankowej. Niektóre z nich pobierają opłatę za prowadzenie konta, inne za obsługę karty płatniczej. Dobrze jest ustalić, które z oferowanych usług będą darmowe, a które będą podlegały opłacie, z jakich bankomatów będziemy mogli wypłacać gotówkę bez naliczania prowizji i gdzie za darmo wpłacimy pieniądze na nasze konto i jakie są warunki użytkowania karty zagranicą.
W niektórych bankach konto dla nieletnich zakładane jest jako wspólne z rodzicem lub prawnym opiekunem. Jest to całkiem rozsądne rozwiązanie, gdyż dzięki temu opiekun ma pełny dostęp do środków i operacji na koncie.Kiedy dziecko jest zagranicą wtedy rodzic poprzez bankowość elektroniczną może mieć wgląd do stanu środków na koncie, może łatwo zasilić konto w razie potrzeby. Ma także dostęp do informacji na co wydawane są pieniądze.
Kiedy już ustalimy, który bank ma ofertę najbardziej dla nas korzystną, nie pozostaje nic jak tylko podpisać umowę o prowadzenie rachunku bankowego.
Posiadanie konta przez osoby małoletnie poza bezpieczeństwem i wygodą w trakcie podróży, wyjazdów zagranicznych ma jeszcze inną zaletę. Otóż jest ono świetnym polem do edukacji młodych w kwestiach finansowych. Będąc właścicielem konta osobistego dziecko uczy się panowania nad finansami, obsługi bankomatu, bankowości internetowej, oszczędzania. Uczy się rozumieć obieg pieniądza. Bycie właścicielem konta przenosi młodych ludzi w zaczarowany świat dorosłych. Daje im poczucie swobody, ale także uczy odpowiedzialności. Wpłacając pieniądze na swoje konto młodzi dowiadują się, że pieniądze nie biorą się „ze ściany”. Mogąc obserwować ich ubywającą ilość uczą się je szanować.
Od ilu lat można miec takie konto?
Kiedyś to było kieszonkowe a nie to co teraz 🙂
taaa dzieci szybko sie nauczą żeby nie ufać bankom 🙂