Lokaty bez konta

3
2886

Zwykle klienci banków, którzy posiadają w nim otwarte rachunki bieżące, mogą również otwierać lokaty oraz rachunki oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach. Wynika to głównie z faktu, że po zamknięciu lokaty kapitał oraz odsetki przelewane są na rachunek z którego pochodziły środki do otwarcia depozytu terminowego. Jednak niektóre banki nadal pozwalają otworzyć lokaty bez konta. Warto jednak pamiętać, że brak konta prowadzonego w danym banku może utrudnić procedurę otwarcia rachunku lokaty. Może również być dość kosztowne, jeśli przy zakładaniu lokaty jej właściciel zadecyduje o przelaniu środków na rachunek prowadzony w innym banku.

Lokaty bez konta – Jak działają?

Lokaty bez konta zakłada się w oddziałach banków. Jest to konieczne ze względu na obowiązujące w Polsce prawo – właściciel takiego rachunku powinien być znany bankowi. A będzie znany jeśli przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem. Taki dokument jest konieczny do założenia lokaty bez konta. Założenie lokaty w banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący, można załatwić przez Internet korzystając z usług bankowości elektronicznej. Nie ma konieczności odwiedzania banku, bowiem w tym przypadku bank posiada dostęp do dokumentów klienta i zwyczajnie go zna.

Lokata bez rachunku bankowego jest zakładana w oddziale, zaś jej właściciel musi dodatkowo określić dwie rzeczy. Pierwsza z nich to sposób zasilenia rachunku lokaty terminowej. Chodzi o ustalenie, czy klient wpłaci gotówkę na taki rachunek, czy może zdecyduje się na przelew z innego banku. Przy przelewie ważne jest zachowanie terminów, określonych w procedurach danego banku. Lokata, która nie zostanie zasilona w ciągu 3-5 dni, zostaje automatycznie zamknięta.

Równie ważna jest dyspozycja na zakończenie lokaty. Klient może zadecydować o automatycznym odnowieniu lokaty na warunkach, jakie będą obowiązywać w tym terminie, może również zadecydować o wypłacie środków, przy czym jego decyzja może być inna dla kapitału, a inna dla naliczonych odsetek. Po upływie terminu, na jaki została założona lokata bez konta, kapitał lokaty wraz z odsetkami może zostać wypłacony gotówką w oddziale, może być również przelany na rachunek bankowy wskazany przez klienta. W tym przypadku warto sprawdzić wysokość prowizji, jaką bank pobierze za realizację takiego przelewu. W niektórych bankach przelew realizowany w oddziale banku może kosztować nawet kilkanaście złotych, zatem jego koszt może przewyższyć wysokość naliczonych od kapitału odsetek.

Warto pamiętać, że banki oferują lokaty bez konta w przypadku określonych produktów. Mogą nimi być lokaty z funduszem emerytalnym lub jednostkami funduszy inwestycyjnych, dostępnych jedynie dla klientów, którzy zdecydują się na subskrypcję produktu w określonym czasie. Czasem lokata bez konta jest lokatą rentierską lub lokatą otwieraną na kilka lat. Takie produkty charakteryzuje również nieco wyższe oprocentowanie niż standardową lokatę terminową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here