Zwykle klienci banków, którzy posiadają w nim otwarte rachunki bieżące, mogą również otwierać lokaty oraz rachunki oszczędnościowe na preferencyjnych warunkach. Wynika to głównie z faktu, że po zamknięciu lokaty kapitał oraz odsetki przelewane są na rachunek z którego pochodziły środki do otwarcia depozytu terminowego. Jednak niektóre banki nadal pozwalają otworzyć lokaty bez konta. Warto jednak pamiętać, że brak konta prowadzonego w danym banku może utrudnić procedurę otwarcia rachunku lokaty. Może również być dość kosztowne, jeśli przy zakładaniu lokaty jej właściciel zadecyduje o przelaniu środków na rachunek prowadzony w innym banku.
Lokaty bez konta – Jak działają?
Lokaty bez konta zakłada się w oddziałach banków. Jest to konieczne ze względu na obowiązujące w Polsce prawo – właściciel takiego rachunku powinien być znany bankowi. A będzie znany jeśli przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem. Taki dokument jest konieczny do założenia lokaty bez konta. Założenie lokaty w banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący, można załatwić przez Internet korzystając z usług bankowości elektronicznej. Nie ma konieczności odwiedzania banku, bowiem w tym przypadku bank posiada dostęp do dokumentów klienta i zwyczajnie go zna.
Lokata bez rachunku bankowego jest zakładana w oddziale, zaś jej właściciel musi dodatkowo określić dwie rzeczy. Pierwsza z nich to sposób zasilenia rachunku lokaty terminowej. Chodzi o ustalenie, czy klient wpłaci gotówkę na taki rachunek, czy może zdecyduje się na przelew z innego banku. Przy przelewie ważne jest zachowanie terminów, określonych w procedurach danego banku. Lokata, która nie zostanie zasilona w ciągu 3-5 dni, zostaje automatycznie zamknięta.
Równie ważna jest dyspozycja na zakończenie lokaty. Klient może zadecydować o automatycznym odnowieniu lokaty na warunkach, jakie będą obowiązywać w tym terminie, może również zadecydować o wypłacie środków, przy czym jego decyzja może być inna dla kapitału, a inna dla naliczonych odsetek. Po upływie terminu, na jaki została założona lokata bez konta, kapitał lokaty wraz z odsetkami może zostać wypłacony gotówką w oddziale, może być również przelany na rachunek bankowy wskazany przez klienta. W tym przypadku warto sprawdzić wysokość prowizji, jaką bank pobierze za realizację takiego przelewu. W niektórych bankach przelew realizowany w oddziale banku może kosztować nawet kilkanaście złotych, zatem jego koszt może przewyższyć wysokość naliczonych od kapitału odsetek.
Warto pamiętać, że banki oferują lokaty bez konta w przypadku określonych produktów. Mogą nimi być lokaty z funduszem emerytalnym lub jednostkami funduszy inwestycyjnych, dostępnych jedynie dla klientów, którzy zdecydują się na subskrypcję produktu w określonym czasie. Czasem lokata bez konta jest lokatą rentierską lub lokatą otwieraną na kilka lat. Takie produkty charakteryzuje również nieco wyższe oprocentowanie niż standardową lokatę terminową.
Czy oplaty za prowadzenie sa wyzsze niz w przypadku zwyklych lokat?
Ja tam wole trzymać pieniądze w domu :):)
Ja też jakoś nie mam zaufania do banków