Płyta OSB – zastosowanie w domu

0
989

Nie będziemy się rozpisywać na temat samych płyt OSB, które mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Podpowiemy wam jednak, jak można praktycznie wykorzystać je w aranżacji i dekorowaniu wnętrz, a jest tego sporo.

Dlaczego płyta OSB?

Nic nie cieszy bardziej niż gustowne wnętrze tworzone ze smakiem. Jeszcze bardziej cieszy fakt, że można je urządzić z surowców naturalnych. Takim właśnie materiałem jest tytułowa płyta OSB. Dlaczego? Wytwarza się ją z naturalnych wiórów różnych drzew, które skleja się z pomocą różnych substancji. Klej jednak nie ujmuje jej wartości. Po pierwsze płyta OSB, szczególnie klasy 3, jest wodoodporna (choć dobrze ją dodatkowo zabezpieczyć), przeciwgrzybiczna, wytrzymała, ale także oddychająca, izolująca i niezwykle akustyczna. Żeby było mało, jest dodatkowo antystatyczna i łatwa w obróbce. Prawda, że warto? Więc teraz przejdźmy do meritum.

Aranżacja wnętrz

Jak już wiemy, płyta OSB ma wiele właściwości, które sprawdzą się przy tworzeniu podłóg i ścian. I tu warto wspomnieć, że wiele takich ścian istnieje, jednak ktoś skrupulatnie i niepotrzebnie postanowił je zakryć. Płyta OSB jest wyjątkowa. Ma unikalny wzór i spokojnie można ją pomalować, czy polakierować. W ten sposób nie musimy tworzyć ścian dekoracyjnych z użyciem specjalistycznych struktur. Tanim kosztem stworzymy świetną dekorację. To samo dotyczy podłóg. Często w domach pod główną podłogą znajdują się płyty OSB3, które mają za zadanie stworzyć płaską powierzchnię i wyrównać poziom. Nie trzeba tego robić. Nowoczesne wnętrza to nowoczesne rozwiązania. I tak jak w przypadku ścian, tak podłogi również możemy po prostu polakierować. Jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie.

Dekoracja wnętrz

Już samo wykorzystanie techniczne płyty OSB tworzy dekorację. Jednak jeśli masz inny gust dotyczący ścian, czy podłóg, to śmiało możesz ją wykorzystać w innych celach. Taka duża jednolita płyta to idealny materiał na stworzenia ścianki telewizyjnej, ostatnio bardzo modnej. Kolejnym świetnym pomysłem jest stworzenie mebli. Łatwe w obróbce sprasowane wióry idealnie sprawdzają się w tej roli. Możesz z niej zrobić również dodatki takie jak donice, kufry, drabinki na kwiaty i ręczniki. Tak naprawdę, co tylko zechcesz.

Dostępność płyt

Płyta OSB występuje w czterech klasach. Do domu zdecydowanie najlepsza będzie OSB3. Płytę OSB4 stosuje się w warunkach zewnętrznych, a wcześniejszych klas będą mniej funkcjonalne. Znajdziecie je z łatwością przez internet. Takie w swojej ofercie ma nowoczesna hurtownia budowlana Bricoman.pl, gdzie dodatkowo nie będziecie martwić się o transport – zapraszamy: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/tarcica-budowlana-i-osb/plyta-osb

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here