Obróbka metalu to szerokie pojęcie, pod którym kryją się zagadnienia między innymi z zakresu pokrywania tego materiału warstwą innego metalu albo jego związku. Procesy te wykorzystywane są w różnych celach, między innymi dla poprawienia właściwości danego przedmiotu, dla jego zabezpieczenia oraz uatrakcyjnienia wyglądu. Dziś pragniemy bliżej przedstawić proces miedziowania.
Czym jest miedziowanie?
Miedziowanie to proces polegający na pokrywaniu metalowego obiektu warstwą miedzi. Czynność ta może być przeprowadzana za pomocą różnych technik, na przykład natryskowej, kąpielowej, czy też w sposób elektrolityczny, nazywany galwanizacją. Ten ostatni odznacza się szczególnie wysoką wydajnością oraz szybkością, dzięki czemu jest chętnie wybierany.
Jak przebiega galwanizacja?
Galwanizacja najwydajniej zachodzi w środowisku kwaśnym, dlatego jeśli skład galwanizowanego przedmiotu na to pozwala, stosuje się kąpiele na bazie roztworu kwasu siarkowego. Jeśli jednak nie jest to możliwe ze względu na potencjalne zniszczenie obiektu, najpierw jest on wstępnie miedziowany w innej kąpieli (na przykład cyjankowej), a dopiero po pokryciu wstępną warstwą miedzi, jest przenoszony do właściwej kąpieli. Po umieszczeniu w roztworze kwasu siarkowego i siarczanu miedzi galwanizowanego przedmiotu jako katody oraz drugiej elektrody (anody), przez układ przepuszczany jest prąd. W wyniku tego następuje rozkładanie anody i osadzanie się miedzi na katodzie. Miedziowanie nie musi być końcowym etapem obróbki metalu. Wręcz przeciwnie, często jest dopiero pierwszym z kilku, poprzedzającym nakładanie warstwy srebrnej, złotej, cynkowej lub jeszcze innej.
Zalety warstwy galwanicznej
Wytworzona na powierzchni przedmiotu warstwa miedzi jest materiałem zabezpieczającym i polepszającym właściwości. Przede wszystkim chroni ona przed szkodliwym działaniem kwasów oraz innych, żrących substancji. Powłoka stanowi także doskonały przewodnik, dzięki czemu właściwości całego przedmiotu ulegają poprawie pod względem przewodzenia prądu i ciepła.
Nie da się też ukryć, że jeśli jest ostatnią warstwą, to nadaje przedmiotowi ładnego wyglądu. Oczywiście, podobnie jak w przypadku anodowania czy innych technik, również miedziowane przedmioty mogą być w dalszym procesie barwione.
Oferta miedziowania
Firma Tegal z Łodzi zajmuje się miedziowaniem, jak również innymi metodami obróbki metali. Dokładna oferta obejmuje pokrywanie warstwą miedzi przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, w tym żelaznych. Więcej informacji o nich, jak również o samym procesie, można uzyskać, korzystając z firmowej strony www.tegal.pl.