Radca prawny

0
842

Radca prawny to zawód znany w Polsce, jednak jest często mylony z doradcą prawnym. Tymczasem radca prawny posiada uprawnienia zbliżone do adwokatów i może nas reprezentować w sądzie w sprawach majątkowych, rodzinnych, ubezpieczeniowych i karnych. Jest to wolny zawód, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by radca prawny pozostawał w stosunku pracy.

Podstawowe informacje

Zawód radcy powstał w latach sześćdziesiątych i przez lata poszerzano jego uprawnienia. Obecnie stał się pełnoprawnym reprezentantem w niemal każdego rodzaju sprawach. Udziela porady prawne i prowadzi konsultacje, sporządza opinie, opracowuje projekty aktów prawnych, reprezentuje przed sądem i urzędem w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Od 2015 roku radca prawny ma również możliwość reprezentowania w procesie karnym i karnoskarbowym. Należy tu jednak dodać, że funkcje taką może pełnić tylko radca niepozostający w stosunku pracy. Jeśli potrzebujemy pomocy w sprawach dotyczących spadków, darowizn, odszkodowań, ubezpieczeń, rozwodu, opieki nad dzieckiem czy ustanowieniu alimentów nie trzeba ograniczać się do poszukiwania adwokata. Radca prawny również może nam pomóc. Może również zostać ustanowiony z urzędu w przypadku spraw z zakresu kodeksów dostępnych dla jego praktyki.

Radca prawny a doradca

Istotna zmiana między radcą a doradcą to egzamin zawodowy. Mimo iż nazwa sugeruje podobieństwo, doradca nie musi zdać egzaminu końcowego, by świadczyć usługi. Jednak jego kompetencje są znacznie ograniczone. Z reguły jest to osoba po studiach prawniczych z tytułem magistra lub licencjata, która prowadzi biuro i świadczy usługi w zakresie pisania pism procesowych lub udziela płatnych porad. Radca prawny z kolei musi zdać egzamin zawodowy i przejść proces aplikacji. Obecnie radcy prawnemu przysługuje tytuł „mecenas”. Prawo wykonywania zawodu ma osoba, która został wpisana na listę radców prawnych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Warto wziąć tę różnicę pod uwagę podczas szukania pomocy prawnej.

W związku z uprawnieniami radcy prawnego można zgłosić się do kancelarii niemal z każdym problemem i dylematem prawnym. Z punktu widzenia interesanta wybór między adwokatem a radcą nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here