Wypadek samochodowy i co dalej?

0
1676

Stało się – uczestniczyliśmy w wypadku samochodowym. Pojazd został uszkodzony na tyle, że nie nadaje się do jazdy, a my nie mamy czym się dostać do pracy czy poruszać się po mieście. Na szczęście nie jesteśmy winni wypadku – więc nie grozi nam utrata zniżek ani mandat. Co jednak nas czeka w takiej sytuacji? Do kogo się zgłosić? A w razie potrzeby – gdzie szukać auto części?

Jak odzyskać koszty napraw i za auto części?

Niektórzy mają bardzo złe doświadczenia z odszkodowaniami – a zwłaszcza z ich wysokością. Często nie pokrywają one faktycznych szkód, przez co jesteśmy rozżaleni i niezadowoleni. Ci bardziej wytrwali piszą wysyłają odwoławcze i zdarza się, że coś jeszcze ugrają z ubezpieczycielem. Jednak najskuteczniejszą metodą dochodzenia swoich roszczeń jest kontakt z radcą prawnym, jeżeli uważamy, że zostaliśmy pokrzywdzeni. Pamiętajmy, że mamy prawo domagać się auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli jest to szkoda częściowa, to trwa to do czasu, kiedy auto zostanie naprawione, a kiedy całkowita – to do momentu, kiedy zostanie zakupiony nowe auto.

Nie wszyscy jednak chcą się w to angażować osobiście. Wiele ofiar wypadków nie chce brać na siebie żadnych formalności i zależy im na tym, by ktoś inny załatwił sprawę z ubezpieczycielem. Oferują to niektóre warsztaty – po prostu oddajemy im auto, spisujemy odpowiednią umowę i czekamy. Mechanicy i współpracujący z nimi ludzie skutecznie odzyskują pieniądze za naprawę od ubezpieczyciela – my nic nie płacimy warsztatowi. Dodatkowo możemy zaznaczyć czy chcemy nowe czy używane auto części. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią formalności i nie chcą się nimi zajmować.

Auto części – gdzie szukać?

Zawsze możemy sami poszukać części do napraw. Jest to przydatne szczególnie wówczas, gdy mamy do wymiany jakiś niewielki komponent, na którym można zaoszczędzić. Procedura jest prosta – sami kupujemy niezbędną część, a następnie zawozimy ją do mechanika celem instalacji. Na początku warto rozejrzeć się po różnych złomowiskach. Tam często są sprzedawane dobre elementy samochodów w niskiej cenie. W przypadku karoserii trzeba dobrze znać kolor, żeby nie odróżniał się od reszty. Na złomowiskach dostaniemy też często lusterka czy szyby.

Jeżeli jednak tam nie znajdziemy pożądanej przez nas auto części, pozostaje Internet. Możemy szukać na różnych portalach aukcyjnych czy po lokalnych serwisach z ogłoszeniami. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli znajdziemy część na drugim końcu Polski, to trzeba doliczyć koszty i czas transportu. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu, warto skorzystać z takich portali jak Woop Automotive (https://woopauto.com/), gdzie będziemy mogli sami ogłosić się jakiej auto części potrzebujemy, po czym zgłoszą się do nas osoby ją posiadające i przedstawią swoją ofertę. W szybki sposób będziemy mogli wybrać to, co jest nam konieczne do naprawy, w najlepszej możliwej cenie.

Wypadek czy stłuczka samochodowa jest bardzo stresującym przeżyciem zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy. Wykupienie dobrego ubezpieczenia nie zawsze oznacza rozwiązanie naszych problemów, często wiąże się to z mnóstwem formalności. Warto się jednak postarać, by zminimalizować koszty – nawet, jeśli będziemy zmuszeni poszukać auto części na własną rękę. Na szczęście, dzięki Internetowi jest to teraz prostsze niż kiedykolwiek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here