Jak zorganizować pracę w biurze?

0
1727

Okazuje się, że praca może być o wiele łatwiejsza, efektywniejsza i zwyczajnie przyjemna, jeśli tylko odpowiednio ją sobie zorganizujemy.

Indywidualny system wykonywania zawodowych obowiązków udaje się ustalić nawet wtedy, gdy z góry narzucane są sztywne reguły. Dzisiaj odchodzi się już od autorytarnego stylu zarządzania na rzecz większej swobody i przede wszystkim słuchania potrzeb zatrudnionej kadry. Mottem korporacji jest dzisiaj „zadowolony pracownik, to efektywny pracownik”.

Harmonogram dnia

Jeśli ten nie jest narzucany odgórnie, swobodnie można go organizować samodzielnie. Wytyczenie konkretnych zadań, które trzeba zrealizować, da pewną stabilizację pracy. Pracownik nie jest zdekoncentrowany ani rozpraszany. Oczywiście, jeśli włącza się w skład zespołu konkretnego działu, to należy na uwadze mieć również obowiązki, jakie wykonuje się w grupie. Nie ma to większego znaczenia, bo w każdym przypadku ustalony plan zadań można skutecznie realizować. Lepiej, jeśli taki wykonają sami pracownicy, aniżeli ten jest ustalany przez szefostwo. Pracownik, który ma poczucie wpływu na organizację pracy w firmie, jest o wiele bardziej odpowiedzialny i zaangażowany. Czuje się doceniany, więc i jego praca jest efektywniejsza.

Każdy harmonogram dnia i wykonywania konkretnych zadań musi spełniać odpowiednie kryteria i tego uczy niejedno szkolenie. Organizacja pracy to przecież „temat rzeka”, jeden z najczęściej poruszanych podczas rozmów i szkoleń otwartych dla zatrudnianej kadry bez względu na zajmowane stanowisko pracy.

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć priorytety, czyli zadania, które obowiązkowo trzeba wykonać. Konieczne jest również ustalenie czasu ich wykonywania. Warto ustanowić sobie pewien zapas czasowy. Taki zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje to nawet 40% tego, który ustalany jest na całą realizację planu.

Uporządkowane stanowisko pracy

Każde stanowisko pracy powinno być wyposażone w niezbędne sprzęty i akcesoria, ale ich ułożenie czy wykorzystywanie ma zależeć od indywidualnych preferencji każdego pracownika. Jedni skutecznie pracują w nieskazitelnym porządku i przy lśniącym czystością biurku. Inni wolą bałagan, ale taki, w przypadku którego doskonale odnajdują potrzebne im akcesoria. Każdy z nas ma inne potrzeby.

Praca zespołowa i słuchanie rad

Jedni są indywidualistami i wolą pracę na samodzielnych stanowiskach. Inni czują się jak „ryba w wodzie” w zespole. Bez względu na rodzaj pracy, jej dobra organizacja przebiegać będzie też na umiejętności proszenia, oferowania i zgadzania się na pomoc. Współpracownicy nie są wrogami, ale działają przecież w kierunku tego samego celu. Organizując dzień pracy, należy więc brać pod uwagę także potrzeby innych. Nasza praca może być przecież uzależniona od realizacji zawodowych obowiązków pozostałego personelu albo to nasze efekty będą przekładać się na zaangażowanie innych. Pracując w firmie, która zatrudnia wielu pracowników, trzeba zwracać uwagę na całość struktury organizacyjnej. Może okazać się, że popełniamy drobne błędy, które wpływają na efekty albo to my możemy doradzić innym, jak pracować jeszcze lepiej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here