Pensje Ukraińców w Polsce stale rosną

0
1630

Ukraińcy zarabiają w Polsce nawet 5 razy tyle, ile mogliby otrzymać za pracę w swojej ojczyźnie.

Okazuje się, że o ile jeszcze kilka lat temu rzeczywiście polscy pracodawcy oferowali im nieco niższe wynagrodzenie aniżeli swoim rodakom, tak dzisiaj różnice te skutecznie się wyrównały. Ukraińcy zarabiają dokładnie tyle samo co Polacy zatrudnieni na tych samych stanowiskach.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ukrainiec nie może już kojarzyć się z tanią siłą roboczą. Co ciekawe, aż 70% tych, którzy przyjechali do naszego kraju w celach zarobkowych, otrzymuje wypłatę rzędu 2 500 złotych, a 15% zarabia minimum 3 500 złotych. Pracownicy ze wschodu nie mogą więc narzekać ani na warunki pracy ani na pieniądze, jakie otrzymują za realizację zawodowych wyzwań.

Gdzie pracują Ukraińcy w Polsce?

Już teraz w Polsce pracę zarobkową podejmuje ponad 2 miliony Ukraińców. Eksperci potwierdzają, że do końca tego roku liczba ta wzrosnąć może nawet do 3 milionów. Dla Polaków są to nadal dobre informacje. Ukraińcy łatają bowiem „dziurę”, jaka powstała po naszych rodakach, którzy wraz z wejściem do Unii Europejskiej wyjechali z kraju w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. Dzisiaj polscy pracodawcy mogą liczyć na dostateczną liczbę pracowników, dzięki czemu mogą być w stałym rozwoju.

Ukraińcy, którzy zjeżdżają do Polski, nadal zajmują się najczęściej pracą fizyczną. Znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, przemysłowej, gastronomicznej, handlowej. Ukraińcy nadal rzadko decydują się na otwarcie w naszym kraju własnego biznesu. Najczęściej podejmują pracę dzięki agencji pośrednictwa pracy. Dzięki temu mogą być pewni warunków pracy i wypłacalności pracodawcy oraz stałości zleceń. Pracownicy ze wschodu mają też bardzo często zagwarantowany nocleg oraz dowóz do pracy.

Ile wydają obywatele Ukrainy w naszym kraju?

Chociaż Ukraińcy zarabiają u nas tyle samo co Polacy, to wydają znacznie mniej. Większość na miesięczne utrzymanie nie przeznacza więcej niż 1000 złotych. Prawie połowa z nich utrzymuje się za jakieś 500 złotych. Weźmy pod uwagę fakt, że w zdecydowanej większości pracodawca oferuje im zakwaterowanie oraz transport. Jeśli nie, to wynajmują mieszkania grupowo, by płacić jak najmniej.

Ukraińcy przyjeżdżają do nas w celach zarobkowych i rzeczywiście chcą pracować. Zarabiają i odkładają po to, by w Polsce rozpocząć godne życie na wysokim poziomie i w pełnym bezpieczeństwie. Większość Ukraińców przesyła zarobione pieniądze na Ukrainę, by wesprzeć pozostawionych tam bliskich. Ukraińcy potwierdzają również, że generują spore oszczędności, które pozwolą im ściągnąć rodzinę do naszego kraju – nad przyjeżdżają do Polski mężczyźni, a kobiety wraz z dziećmi pozostają na Ukrainie.

Prognozy na przyszłość

Eksperci potwierdzają, że do Polski nadal będą przyjeżdżać Ukraińcy. Ich celem jest nie tylko praca w naszym kraju, ale również osiedlenie się na stałe. Dla polskiej gospodarki oznacza to same pozytywy. Coraz więcej Ukraińców kupuje u nas mieszkania, odprowadzają tu również podatki.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here