Kiedy zarejestrować się w urzędzie pracy?

0
901

Prędzej czy później nadejdzie taki czas, kiedy będziemy szukać pracy. Może to nastąpić zaraz po szkole, może zaraz po studiach… A może mieliśmy na tyle szczęścia, że od razu znaleźliśmy pracę, tylko własnie skończyła nam się umowa i chcemy znaleźć coś innego. To, kiedy zarejestrować się w urzędzie pracy jest tylko i wyłącznie naszą kwestią. Ludzie niepotrzebnie mają jakieś opory przed rejestracją w urzędzie. Jednak kiedy nie możemy znaleźć pracy na własną rękę, taki urząd może okazać się pomocny, choć to wcale nie oznacza, że się taki okaże.

Kiedy zarejestrować się w urzędzie pracy?

Kiedy zarejestrować się w urzędzie pracy?Odkąd tylko skończyłam szkołę zadawałam sobie pytanie, kiedy zarejestrować się w urzędzie pracy. Byłam pewna, że bez problemu znajdę coś dla siebie. Cokolwiek, co pozwoli mi opłacić czynsz. Mimo to poszłam od razu, kiedy tylko mogłam. Miałam na oku pewną posadę, ale musiałam na nią trochę zaczekać, dlatego też postanowiłam z przezorności zarejestrować się w urzędzie. W końcu, kiedy nigdzie nie pracujesz i nie jesteś też oficjalnie osobą bezrobotną – nie należy ci się ubezpieczenie. Choćby miała dopaść nas zwykła grypa lub gdybyśmy złamali rękę – nie mamy prawa do darmowej opieki zdrowotnej. Jest to dość problematycznie.

Postanowiłam więc z przezorności zarejestrować się w urzędzie pracy

Na szczęście było to zupełnie niepotrzebne, bo nic złego mi się nie stało. Może się okazać, że sami nie jesteśmy w stanie znaleźć sobie pracy i wtedy urząd przychodzi nam z pomocą. W moim przypadku niewiele to pomogło, bo nie ma w moim mieście ani jednego ogłoszenia w sprawie pracy. Można się za to załapać na staż. Może staż nie jest szczytem marzeń, ale jeśli nie mamy w czym wybierać… Nawet taki staż jest lepszy niż nic. Pracodawcy chętnie przyjmują osoby, które są zarejestrowane w urzędzie, więc w ich oczach jesteśmy lepszą opcją niż ktoś, z kogo nie będą mieć dodatkowych korzyści.

Jeśli mamy to „szczęście” i spełniamy wszystkie konieczne warunki, możemy otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Nie są to spore kwoty, ale kiedy nie mamy pracy, każdy grosz się liczy. Ja niestety owych warunków nie spełniam. Dla części osób taka rejestracja jest tylko formalnością.Chwilowym ubezpieczeniem na czas zanim znajdą pracę. Inni rejestrują się w urzędzie, żeby móc korzystać z dofinansowań, szkoleń i kursów, jakie oferuje urząd pracy. Zazwyczaj taka decyzja jest też popularna wśród osób, które chcą założyć firmę i w ten sposób mogą starać się o dofinansowanie. Jak widać, nie jest to nic strasznego i nie należy się długo zastanawiać, tylko po prostu się zarejestrować. W końcu nic nie możemy stracić, prawda?

Gdzie można szukać pracy?

Gdzie można szukać pracy?Nie możemy jednak zdawać się w 100% na urząd pracy i powinniśmy samodzielnie zacząć poszukiwania pracy. Aby zrobić to skutecznie musimy stosować się do kilku zasad i przede wszystkim wiedzieć gdzie szukać pracy. Wraz z rozwojem internetu to właśnie sieć stała się najpopularniejszym miejscem gdzie możemy znaleźć ciekawe oferty pracy. Internet wyparł tradycyjne miejsca z ofertami pracy takie jak lokalne gazety. Istnieją specjalne branżowe serwisy z ogłoszeniami pracy gdzie znajdziemy oferty z wąskiego zakresu. Mowa tu na przykład o Goldenline czy LinkedIn. Oprócz tego istnieje także mnóstwo serwisów, które skupiają w sobie oferty z wszystkich branż.

Znajdziemy tam w jednym miejscu prawdziwą bazę ofert z całej Polski. Co ciekawe, niektóre z tych serwisów oferują także dodatkowe, ciekawe funkcje. Możemy przy ich pomocy wygenerować profesjonalne CV, dzięki czemu aplikowanie na poszczególne oferty pracy ograniczymy do jednego kliknięcia i wysłania wybranego dokumentu. W serwisach takich znajdziemy także wiele ciekawych artykułów i poradników. Często tworzone są także rozmaite zestawienia, dzięki którym możemy porównać na przykład własne zarobki z zarobkami na tym samym stanowisku w innym miejscu Polski oraz w innej firmie.

W internecie znajdziemy kilkanaście takich serwisów wartych uwagi. Wspomnimy tu tylko o kilku takich jak Pracuj.pl, Praca.pl, Gumtree.pl, Olx.pl, Gazetapraca.pl, Infopraca.pl czy Jobs.pl.

Wskazówki przydatne podczas poszukiwania pracy

Jeśli zamierzamy wysyłać odpowiedź na ofertę pracy sprawdźmy przede wszystkim nasze CV i list motywacyjny pod kątem błędów ortograficznych i stylistycznych. Pamiętaj, ze tylko raz można zrobić dobre wrażenie. Poza tym raczej nie powinno się wysyłać dokumentów w formacie *.doc, ani tym bardziej *.txt. Najlepiej jest zamienić je na uniwersalny format *.pdf, który bez problemu będzie można otworzyć na każdym systemie i każdym komputerze. W internecie bez problemu znajdziesz narzędzie do zamiany tradycyjnego pliku *.doc na *.pdf.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here