Kiedy płacimy fundusz pracy

0
1258

Środki gromadzone w Funduszu Pracy mają za zadanie łagodzić skutki utraty pracy. Głównie wykorzystywane są one na zasiłki dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, na różnego rodzaju stypendia naukowe, programy mające na celu zapobieganie bezrobociu, dodatki aktywizujące zawodowo oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje osób bezrobotnych. Kiedy płacimy fundusz pracy?

Kiedy płacimy fundusz pracy?

Zastanawiając się kiedy płacimy fundusz pracy, a kiedy tego rodzaju opłaty można uniknąć, warto skorzystać z porady doświadczonej księgowej lub z poradników dla przedsiębiorców. Fundusz Pracy finansowany jest ze składek, które odprowadzają przedsiębiorcy i pracodawcy. Obecnie składka wynosi 2,45% podstawy do ubezpieczeń społecznych. Istnieją sytuacje,w których osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zwolniona z opłacania tego rodzaju składek za siebie.

Przedsiębiorca zwolniony jest z z tej opłaty w przypadku gdy ma prawo do korzystania z preferencyjnych składek ZUS. W tym przypadku podstawa składek na ubezpieczenie wynosi trzydzieści procent minimalnego wynagrodzenia brutto. Czyli mniej niż minimalne wynagrodzenie. Składki nie obowiązują też jeśli pracodawca bądź przedsiębiorca ukończył 60 lat w przypadku mężczyzn, lub 55 lat w przypadku kobiet.

Składki na Fundusz Pracy za pracownika

kiedy płacimy fundusz pracyW powyższych sytuacjach właściciel firmy nie musi odprowadzać składek za siebie. Jednak pracodawca jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników zobowiązany jest do opłacania składek na Fundusz Pracy. Fundusz Pracy należy opłacać za pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, który nie ukończył 55 lat w przypadku kobiet, lub 60 lat w przypadku mężczyzn, który otrzymuje pensję równą bądź wyższą niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.

Istnieją jednak sytuacje, w których pracodawca zwolniony jest z odprowadzania składek za pracownika przez określony czas. Na przykład w sytuacji gdy pracownik powraca z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego pracodawca przez 36 miesięcy zwolniony jest z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy. Również w sytuacji, gdy zatrudniony zostaje bezrobotny, skierowany do pracy za pośrednictwem urzędu pracy, który w dniu zatrudnienia nie ukończył 30 roku życia.  W tym przypadku okres zwolnienia z opłacania składek Funduszu Prac wynosi 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy gdy zatrudnia daną osobę na umowę zlecenie.

Walka z bezrobociem

Jak wspomnieliśmy na samym początku ideą jaka stała za powołaniem Funduszu Pracy była chęć walki z bezrobociem, a także minimalizowanie jego negatywnych skutków społecznych. Nie da się ukryć, że bezrobocie jest problemem. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kwestie finansowe. Oczywiście to również jest istotna kwestia. Brak stałych dochodów może być jednak przyczyną znacznie poważniejszych problemów. Przede wszystkim bardzo niebezpieczna jest ogólnie pojęta degradacja społeczna. Osoby tkwiące w bezrobocie popadają w marazm. Co raz trudniej jest im później szukać pracy. Są bardzo niepewne swoich możliwości i nie potrafią negocjować warunków pracy i płacy.

Programy realizowane w ramach walki z bezrobociem, a organizowane przez Urzędy Pracy, mają za zadanie zmienić taki obrót sytuacji. Projekty aktywizacji zawodowej finansowane są własnie ze środków pochodzących z Funduszu Pracy. Na czym polegają takie projekty? Osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotne mogą skorzystać z dofinansowania, lub też całkowitego sfinansowania rożnego rodzaju kursów zawodowych. Mogą wyuczyć się choćby zupełnie nowego zawodu, czy też nabyć przydatne umiejętności, czy tez kompetencje. W ramach projektów aktywizacji zawodowej bezrobotni mogą również brać udział w kursach, na których nauczą się aktywnie poszukiwać pracy, a także negocjować z pracodawcami. To bardzo przydatne umiejętności, które mogą w znacznych stopniu pomóc przy poszukiwaniu pracy.

Praca w Polsce

kiedy płacimy fundusz pracyObecnie stopień bezrobocia w Polsce utrzymuje się na dość niskim poziomie. W wielu sektorach gospodarki wręcz brakuje rąk do pracy, a pracodawcy apelują o wsparcie dla edukacji zawodowej. Niskie bezrobocie utrzymuje się głównie ze względu na dość wysoki poziom wzrostu gospodarczego. Znacznie ma tutaj również napływ pracowników z Ukrainy. Czy jednak taki stan będzie trwał jeszcze długo. Ze sfery gospodarki docierają jednak coraz bardziej niepokojące sygnały, że wzrost powinien w niedalekiej przyszłości zacząć hamować. Mówimy tutaj o perspektywie roku, a nawet miesięcy. NA dodatek otwarcie rynku pracy dla Ukraińców zapowiedział rząd Niemiec. Nie da się wiec ukryć, że większość z nich opuści Polskę w poszukiwaniu pracy u naszego zachodniego sąsiada. Perspektywy dla rynku pracy w Polsce nie są więc optymistyczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here