Jak sprostować świadectwo pracy?

0
1038

Już dawno minęły czasy, kiedy pracowało się w jednej firmie lub w jednym zakładzie pracy przez całe życie, aż do emerytury. Na pewno nasi rodzice to właśnie ludzie, którzy kiedy raz rozpoczęli pracę, nie planowali jej zmieniać. Kiedyś oczywiście czasy były zupełnie inne. Po zakończeniu studiów państwo gwarantowało młodym ludziom miejsca pracy. Dziś o dobrą pracę toczy się prawdziwa walka. Niejednokrotnie dobre pozycje zawodowe i wysokie wypłaty zarezerwowane są dla osób bez wykształcenia, lecz znających kierowników i dyrektorów w danej firmie.

Zmiana pracy

Zmiana pracyKiedy coś nie układa się po naszej myśli w naszym miejscu pracy podejmujemy często bardzo trudną decyzję o odejściu. Nie powinna to być decyzja pochopna, podjęta pod wpływem emocji i w stresie. Należy się do niej przygotować i zanim złożymy wypowiedzenie dobrze, jeśli będziemy mieli już zapewnione nowe miejsce pracy. Odchodząc z miejsca pracy powinniśmy niezwłocznie, w przeciągu kilku dni otrzymać świadectwo pracy. Jest to dokument potwierdzający nasze wszystkie osiągnięcia w danym miejscu pracy. Znajdziemy tam informacje o tym, kiedy rozpoczęliśmy pracę i kiedy ją zakończyliśmy, wszystkie stanowiska pracy jakie mieliśmy w danej firmie, dokładnie wyliczone daty naszych urlopów, w tym okresu macierzyńskiego, a także jeszcze kilka innych informacji. Czasem jednak kadrowa może się pomylić w naszym dokumencie, a my wtedy mamy nie lada problem z tym, jak sprostować świadectwo pracy.

Jak sprostować świadectwo pracy?

Aby więc jak najszybciej naprawić błędy, jakie znajdują się w otrzymanym dokumencie, powinniśmy dokładnie i na spokojnie go przeczytać. Czasem błąd może być banalny, ale warto i takie uchybienia zlokalizować i naprawić jak najszybciej. Wtedy niezwłocznie zwróćmy się do naszej byłej kadrowej z naszym świadectwem pracy i żądajmy natychmiastowego sprostowania. Choć w danym momencie dokument może nie wydaje się nam bardzo istotny, w przyszłości błędy tam występujące mogą zaważyć na terminie przejścia na emeryturę.

Jeśli nie uda się nam dotrzeć do kadr upewnijmy się, że wysyłamy dokument drogą pocztową wraz z potwierdzeniem doręczenia- czyli małą żółtą zwrotką. Taki rejestrowany dokument może w przyszłości być solidnym argumentem w sądzie, jednak takie sytuacje rzadko się zdarzają. Jeśli błąd wyłapiemy dość szybko, to uda się nam uzyskać sprostowanie świadectwa pracy w przeciągu kilku dni. Prawidłowy dokument czym prędzej dostarczmy do nowego pracodawcy i zacznijmy wdrażać się w nowe obowiązki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here