Umowa o pracę co powinna zawierać

0
845

Poszukiwania nowej pracy wcale nie są takie łatwe. Mimo, że obecnie na rynku panuje deficyt pracowników, to nadal znalezienie odpowiedniej pracy może zająć nam nawet kilka miesięcy. Trzeba wiedzieć, że sporo pracodawców liczy, że znajdzie pracownika, który zgodzi się pracować za niskie wynagrodzenie. Dlatego też, dobrze jest, gdy nie poszukujemy desperacko pracy. Dobrze jest też wiedzieć jak wyglądają formalne sprawy związane z zatrudnieniem. Umowa o pracę co powinna zawierać? Jakie zapisy są w niej najistotniejsze?

Gdzie szukać pracy?

umowa o pracę co powinna zawieraćW jakim miejscu należy zacząć swoje poszukiwania, aby były one skuteczne? Oczywiście rozwiązań jest bardzo dużo, ale zdecydowanie najpopularniejszym jest internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę rodzaj pracy i nazwę miejscowości, w której chcemy pracować i bardzo szybko otrzymujemy listę ofert pracy. Świetnym rozwiązaniem są portale z ogłoszeniami, które oferują szereg możliwości zawężenia naszych poszukiwań. Z reguły wszystkie ogłoszenia podzielone są na kategorie, co znacznie przyśpiesza przeglądanie ofert. Ciekawostką jest fakt, że możemy nawet zawęzić obszar poszukiwań do odległości jaką jesteśmy w stanie pokonywać w drodze do pracy. Jest to istotny czynnik, który ma wpływ na koszty jakie ponosimy na dojazdy do pracy. Chyba nadal najprostszym sposobem na poszukiwanie pracy jest skorzystanie z lokalnej gazety. Dzienniki są wydawane w każdym dużym mieście, a mniejsze miejscowości posiadają swoje własne czasopisma wydawane z reguły co tydzień. Najczęściej ogłoszenia o pracę występują w nich bardzo licznie i jest w czym wybierać. Warto wiedzieć o tym, że w lokalnych gazetach ukazują się raczej ogłoszenia związane z prostymi pracami lub zajęciami dla rzemieślników. Ostatnim wyjściem, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy może być Urząd Pracy. Miejsce to zazwyczaj oferuje sporo ogłoszeń, a co ciekawe mamy możliwość skorzystania z darmowych kursów.

Jak napisać CV?

Oczywiście jeśli znajdziemy odpowiednią ofertę, powinniśmy wysłać swoje CV. Jak jednak je odpowiednio przygotować? Dobre CV jest niezwykle istotne w procesie poszukiwania odpowiedniej pracy. Odpowiednio skomponowane może przynieść nam sukces, a potraktowane po macoszemu może przyczynić się do naszej porażki. Co powinno zawierać dobre CV? Przede wszystkim nasze dane osobowe. W dalszej kolejności powinniśmy określić całą naszą dotychczasową karierę zawodową. Koniecznie należy podać okresy czasowe w jakich pracowaliśmy w danym miejscu. Koniecznie będzie również podanie naszego wykształcenia z wyszczególnienie szkół jakie ukończyliśmy. Na koniec warto również wspomnieć o naszych zainteresowaniach. I to w zasadzie wszystko, co powinno znaleźć się w CV.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Kiedy już zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną to warto się do niej odpowiednio przygotować. Czego możemy się spodziewać na takiej rozmowie? Przede wszystkim rekruter, czy też sam pracodawca będzie dopytywał o naszą dotychczasową karierę zawodową. Będzie się również pytał o nasze zainteresowania. Warto odpowiadać swobodnie i rzeczowo. Musimy też zawczasu określi jaki poziom zarobków będzie nas satysfakcjonował. Z pewnością zostaniemy o to zapytani.

Umowa o pracę co powinna zawierać?

umowa o pracę co powinna zawieraćKiedy już uda nam się dostać nową pracę warto wiedzieć co dalej. Umowa o pracę co powinna zawierać bardzo łatwo sprawdzić w internecie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na datę publikacji danego artykułu, ponieważ przepisy zmieniają się bardzo często. Należy bardzo dokładnie przestudiować podpisywaną przez nas umowę i uzgodnić z przyszłym pracodawcą warunki naszej pracy i zakres obowiązków. Trzeba również dowiedzieć się czy w zakładzie pracuje się w nadgodzinach i w jaki sposób są one wynagradzane. Te z pozoru błahe sprawy mogą w przyszłości okazać się bardzo istotne. Zanim rozpoczniemy pracę musimy również dowiedzieć się, kiedy mamy przerwę i w jaki sposób możemy ją spędzać.

Jak radzić sobie w pracy?

Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zapisów na naszej umowie o pracę. Będziemy tam mieli wyszczególniony zakres naszych obowiązków. Dlatego też warto się tego ściśle trzymać. Warto również angażować się w wykonywanie zadań zleconych przez przełożonego. Oczywiście punktualność i sumienność jest wręcz podstawą. Wszelkie kwestie sporne należy jak najszybciej wyjaśniać z przełożonym. Nie należy bowiem pozostawiać miejsca na niedomówienia. Warto również zadbać o odpowiednie relacje ze współpracownikami. Gęsta atmosfera w pracy nie sprzyja zaangażowaniu w wykonywanie zadań. Kiedy jednak nie radzimy sobie z powyższymi kwestiami, to lepiej zmienić miejsce pracy. Jeśli nie dogadujemy się z kolegami z pracy, ani z szefem, a na dodatek praca nas psychicznie wykańcza, to lepiej poszukać sobie innej pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here